Artykuły

Bydgoszcz. Ateista, imam i ksiądz o radykalizmie

Najbliższa premiera w Teatrze Polskim "Bóg w dom" to teatralny obraz islamofobii. Spektakl poprzedzi debata o radykalizmie z niezwykłymi gośćmi. Będzie okazja porozmawiać z księdzem, imamem i właścicielem aktywizującej młodzież siłowni - mieszkańcami belgijskiej dzielnicy słynącej z wielu islamskich zamachowców.

"Bóg w dom" to kolejny ze spektakl, który powstał w tandemie reporter- reżyser. Każdorazowo zrąb scenariusza tworzy dziennikarskie śledztwo. Efekty współpracy to nie tylko spektakl, ale też seria reportaży dla tytułów Gazety wyborczej.

Tym razem reżyserka Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, reporter Dużego Formatu zainspirowali się ubiegłorocznymi zamachami terrorystycznymi we Francji i Belgii. Podczas swojej podróży cały wieczór i pół nocy spędziliśmy pod teatrem Bataclan, barem Belle Équipe, restauracją Le Petit Cambodge, gdzie rok temu terroryści zabili 137 osób i ranili ponad 300. Wypytywaliśmy Francuzów, czy boją się muzułmanów, a oni robili wielkie oczy!

Każdy jest potencjalnym radykałem Premierę poprzedzi debata o radykalizmie. - Wielu młodych ludzi pociąga wizja radykalnej przebudowy społeczeństwa. Gdzie się rodzi radykalizm? Czego młodzi w nim szukają? Czy znajdują? - pytają organizatorzy debaty, którzy zaprosili do teatru niezwykłych gości.

- Każdy człowiek jest potencjalnym radykałem. W szczególności młodzi buntują się przeciw temu, co zastali, chcą być inni niż ich rodzice. Chcą łamać normy, zmieniać podstawy świata i jego struktury. We wszystkich widzę możliwość radykalizacji. Ja też jestem potencjalnym radykałem - stwierdza Carlos Perez Montoro, kulturysta, autor książek o pedagogice, zdeklarowany ateista. Jako właściciel siłowni zajmuje się aktywizowaniem młodzieży w Molenbeek, dzielnicy Brukseli znanej z tego, że pochodzi z niej wielu islamskich zamachowców, a aż 80-ciu jej mieszkańców wyjechało na dżihad.

Muzułmanie i chrześcijanie ucztują

Do Bydgoszczy przyjedzie wraz z innymi mieszkańcami Molenbeek: imamem Jamalem Habbachichem, rzecznikiem 16 meczetów w dzielnicy oraz księdzem Aurélienem Saniko Teponnou, który zorganizował w kościele ucztę z okazji zakończenia ramadanu dla kilkuset muzułmanów, chrześcijan i Żydów. - Jezus przyjmował wszystkich - przekonał radę parafialną. - Czterystu muzułmanów w kościele razem z chrześcijanami i Żydami! - opowiada z entuzjazmem. - Chór katolicki śpiewał pieśni religijne. Chór muzułmański też śpiewał. Potem zabrałem głos, opowiadałem o katolikach, o Jezusie, o poście w chrześcijaństwie. Imam mówił o sensie ramadanu. Potem razem jedliśmy. Aby poznawać ludzi, trzeba wychodzić im naprzeciw - opowiada ksiądz autorom spektaklu. Rozmowę poprowadzi Beata Kowalska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmująca się m.in. muzułmańskim aktywizmem.

"Bóg w Dom" to kolejna z zapowiadanych do czerwca zaangażowanych społecznie i politycznie premier bydgoskiego teatru: - Wszystkie spektakle łączy tożsamy punkt odniesienia, wspólny horyzont empatii i odpowiedzialności społecznej, troski o demokratyczny i równościowy projekt społeczny, którego wyznaczanie jest szczególnie potrzebne dziś, w dobie narastania konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, kryzysie europejskiego projektu politycznego, wznoszeniu się fali prawicowego populizmu i nacjonalizmu. Teatr w tym kontekście stanowi publiczną przestrzeń, w której wyobrażane są alternatywy społeczne i polityczne, wizje lepszych, w pełni sprawiedliwych społeczeństw - przekonują twórcy bydgoskiego teatru.

Debata 25 lutego o godz. 16.30 przed premierą spektaklu "Bóg w dom".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji