Artykuły

Łódź. Wystawa Bronki Nowickiej w Szkole Filmowej

W Szklarni - galerii Szkoły Filmowej - 6 lutego o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Bronki Nowickiej - laureatki Nagrody Literackiej NIKE 2016 za książkę "Nakarmić kamień", reżyserki filmowej i teatralnej, "DWA PIACHY". Wernisaż połączony będzie z autorskim oprowadzeniem po wystawie.

*** Kolekcjonuję historie wspólnych egzystencji ludzi i rzeczy. Gromadzę przedmioty, obrazy przedmiotów i zogniskowane wokół nich wspomnienia. Za pomocą promieni X zaglądam do wnętrza rzeczy. Używam ich jako "wehikułów czasu" i narzędzi do otwierania ludzkiej pamięci. Najczęściej organizuję narracje wokół przedmiotów związanych z dzieciństwem i śmiercią - opowiadam o człowieku poruszającym się pomiędzy dwoma piachami.

*** video, obiekty, instalacje, rozmowy, monologi, historie

*** Świat rzeczy stanowi theatrum, w którym odbija się świat tego, co ludzkie. Interesuje mnie ludzkie - o nim chcę tworzyć. Jednak na pierwszoplanowego bohatera moich prac wybieram rzecz. Dlaczego? Poczucie tragizmu wywoływane przez obrazy rzeczy bywa równie, jeśli nie bardziej, dojmujące niż to, które manifestuje się bezpośrednio przez ludzki los i śmiertelne ciało. Tragizm rzeczy zdaje się polegać na tym, że przedłuża ona czyjeś lub czegoś życie zaledwie o kilka kroków. Rzecz, która przeżywając swojego właściciela staje się jego reprezentantem, jak i rzecz, która w inny sposób utrwala minione, w końcu umiera. Zanim jednak materia zniszczy się i rozpadnie: pamięta, symbolizuje, uobecnia. Mówiąc o duchowym poprzez materialne, o żywym przez martwe; traktując rzecz jako bohatera częściej widocznego w materii dzieła niż człowiek - równorzędny bohater, mogę opowiadać o nim bez patosu wynikającego z bezpośredniości przedstawień.

(cytaty z Bronki Nowickiej)

Aranżacja wystawy: Grzegorz Małecki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji