Artykuły

Teatr pamięta

Późna noc 13 grudnia. Przed budynkiem, w którym mieści się mała scena kaliskiego teatru. - Koksowniki, słychać wybuchy petard, milicjanci grzeją się przy ognisku... Wszyscy mają przy pasach długie, białe pałki, światło odbija się od plastikowych, przezroczystych tarcz.

... To tylko inscenizacja, wspo­mnienie tego, co zdarzyło się 10 lat temu. Kolejna premiera w Kalis­kim Teatrze im. Wojciecha Bogu­sławskiego to "Nocna rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi" Ryszarda Bienieckiego i Wojciecha Wójcika. Przedstawienie oparte na dramacie Friedricha Durrenmatta w reżyserii Wojciecha Wójcika i z muzyką Fryderyka Stankiewicza.

Wchodząc na salę słyszymy zna­ne przemówienie Jaruzelskiego. Brzmi dziś, jak anachronizm - sty­listyczny i ideologiczny. Przedsta­wienie poprzedza projekcja, która jest utrzymana w stylu milicyjnych dokumentów inwigilacyjnych. Milicja filmuje z ukrycia pisa­rza opozycjonistę, który przechyt­rza swych prześladowców, wręcz ich ośmiesza. A milicja i ubecja nie znoszą ośmieszania. Dlatego do mieszkania pisarza zakrada się eta­towy morderca. To już akcja sceniczna - między ofiarą (Zbig­niew Lesień) a katem (Bogusław Danielewski) wywiązuje się dialog, który jest sporem między wartoś­ciami moralnymi.

Triumfuje totalitaryzm, ale tylko dlatego, że ofiara jak u Orwella nie ma już nadziei na zwycięst­wo.

Gdy dowiadujemy się, że tak na­prawdę, ta cała akcja jest jedynie owocem wyobraźni pisarza, który tworzy fabułę dramatu słychać pukanie do drzwi i zjawiają się mili­cjanci z krwi i kości. Jest przecież 13 grudnia, po północy....

Kaliskie przedstawienie jest oczywiście spektaklem okolicznoś­ciowym. Na sali duchowieństwo, działacze "Solidarności" ale i obe­cni szefowie miejscowej policji, władze miasta i województwa. Jak na teatr przystało, oddano hołd szczególnie pod adresem niepokor­nych intelektualistów. Jest jednak w tym dialogu idea ogólniejsza przestroga przed każdym totalita­ryzmem, każdą próbą tłamszenia myśli niezależnej.

Choć oba finały literacki i sce­niczny są pesymistyczne, prze­stroga ta nie traci tragicznej argu­mentacji. Nawet ją wzmacnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji