Artykuły

Bydgoszcz. Zrewitalizują Teatr Kameralny

Projekt rozbudowy i przebudowy budynku Teatru Kameralnego będzie gotowy wiosną. Wkrótce przy ul. Grodzkiej zaczną się rozbiórki zdegradowanych przybudówek. To pierwszy krok do przygotowania terenu pod inwestycję.

Ratusz chce, by w niszczejącym od lat budynku przy ul. Grodzkiej 14-16 znalazła się sala z widownią na 187 miejsc o układzie amfiteatralnym. Projekt przewiduje też hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie, sale spotkań, prezentacji, edukacji oraz ogólnodostępną kawiarenkę. W przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla artystów projektanci muszą uwzględnić m.in. funkcjonalną scenę z pełnym wyposażeniem, magazyny, garderobę, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz salę prób scenicznych.

Prace projektowe mają zakończyć się już wiosną. Koncepcję przygotowała firma Sound&Space, specjalizująca się w projektowaniu budynków, w których ważna jest akustyka. Ta sama firma przedstawiła niedawno program rozbudowy i remontu Filharmonii Pomorskiej.

Historyczny sznyt

Nad projektem pracowała już Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy. - Mieliśmy uwagi głównie do zewnętrznego wyglądu bryły. Zależy nam, by podkreślić wagę budynku, który znajduje się w ważnym punkcie miasta, ma służyć sztuce, więc powinien się wyróżniać - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - Postawiliśmy na bardziej historyczny sznyt. Zaproponowaliśmy też "lifting" elewacji. Ma kolorystycznie nawiązywać do sąsiadującego budynku szalunkowego, pomyśleliśmy o kolorze grafitowym, ale też o kontrastowych akcentach. Nada to bryle dynamiczny, plastyczny charakter, który będzie też współgrał z nowym budynkiem Adama Sowy, które powstaje obok.

Plastyk miejski zdradza też, że rada zaproponowała projektantowi szklane zadaszenie nad wewnętrznym podwórkiem na zapleczu budynku. - Mogłyby tam być pokazywane małe formy dramatyczne, ale byłaby to też doskonała przestrzeń wystawiennicza czy kawiarnia. Idealna do wykorzystania zarówno latem jak i zimą - mówi Iwiński.

Wkrótce zaczną się rozbiórki

Jeszcze na etapie prac projektowych rozpoczną się rozbiórki dwóch zdegradowanych, przybudówek, w miejscu których realizowane będą roboty budowlane związane z rozbudową i przebudową budynku Teatru Kameralnego. Usunięcie części zabudowy warsztatowo-pomocniczej pozwoli na swobodny dostęp do terenu inwestycji od strony ul. Podwale. Trwa przetarg, w którym wyłoniona zostanie firma, mająca dokonać rozbiórki. Prace powinny zakończyć najpóźniej trzy miesiące po podpisaniu umowy.

Oprócz głównej bryły budynku teatru, pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku, zachowany zostanie budynek przy ul. Grodzkiej 16 (pomiędzy budynkiem Teatru a budynkiem Seminarium), który został wyłączony z użytkowania w 1988 roku.

Koszt rewitalizacji w dużej mierze mają pokryć unijne dofinansowania. Miasto na dokończenie prac projektowych, rozbiórki i rozpoczęcie rewitalizacji zarezerwowało na 2017 rok 1,5 mln zł. Wartość całej inwestycji wstępnie oszacowano na kwotę około 20 mln złotych. Wymogi unijne nie pozwalają na przekroczenie wartości 5 mln euro. Projekty inwestycyjne o większej wartości podlegają odrzuceniu już na etapie oceny formalnej. Realizacja inwestycji przewidywana jest na lata 2017-2018. Jej zakończenie na 2019 rok.

Nasza druga scena

Teatr Kameralny był drugą sceną Bydgoszczy w latach 1962-88. Po zamknięciu budynek kilkakrotnie zmieniał właściciela. Po teatrze przejęła go Opera Nova, a w 2006 r. samorząd województwa przekazał budynek miastu. Ratusz najpierw zamierzał sam zagospodarować gmach, później chciał się go pozbyć, bo - jak tłumaczyli urzędnicy - koszt remontu przekraczał możliwości miasta. Chętnych na kupno nie było, więc zamknięty budynek od lat niszczał.

Prace nad projektem rewitalizacji poprzedziły konsultacje w sprawie przeznaczenia obiektu dawnego Teatru Kameralnego. Wytyczne dla projektu uwzględniają sugestie bydgoszczan, którzy wzięli udział w ankiecie. Większości z nich spodobał się pomysł utworzenia w Teatrze Kameralnym sceny multifunkcyjnej. Za tym, by dominowała w nim scena dramatyczna, opowiedziało się 200 osób, scena do prezentacji muzycznych - 400, scena teatralna dla dzieci i młodzieży - 750. Za multifunkcyjnym obiektem opowiedzieli się też bydgoszczanie, którzy wzięli udział w alternatywnej ankiecie przygotowanej przez organizatorów akcji "Twoje miejsce". - Stąd mimo dominującego przeznaczenia dla dzieci i młodzieży, w nowym obiekcie możliwa będzie także prezentacja form dramatycznych oraz dodatkowo małych form muzycznych i kabaretowych - zapewnia ratusz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji