Artykuły

Kraków. Cricoteka w elektrowni

Bardzo prawdopodobne, że w zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie będzie kontynuowała swoją działalność Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Miejsce to zaproponował Urząd Marszałkowski, właściciel obiektu i jednocześnie organizator instytucji.

Wydaje się, że byłaby to lokalizacja idealna. Tadeusz Kantor w 1942 r. mieszkał w Podgórzu, przy ul. Węgierskiej 10. Do elektrowni jest świetny dojazd, tuż obok buduje się duży hotel - wylicza Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki.

Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na projekt zagospodarowania działki na potrzeby Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodka. Budynek elektrowni wymaga kapitalnego remontu. Cricoteka chciałaby zachować jego zabytkowy charakter, ocalić ogromny, charakterystyczny komin.

- Chcemy zorganizować w elektrowni pomieszczenia biurowe i dużą salę wielofunkcyjną, w której odbywałyby się projekcje, ekspozycje i spektakle. Na trójkątnej działce obok elektrowni pragnęlibyśmy wybudować muzeum Kantora. Przy Nadwiślańskiej można by więc skupić rozproszoną po całym mieście działalność instytucji - wyjaśnia Natalia Zarzecka. Cricoteka powstała w 1980 roku przy ul. Kanoniczej 5. Przez długie lata była stałym miejscem Teatru Cricot 2. Równocześnie powstało archiwum teatralne - unikalny zbiór przedmiotów i kostiumów ze spektakli, pism, rysunków i projektów Kantora.

Od 1993 r. Cricoteka jest samorządową instytucją kultury. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje wystawy i sesje naukowe. Obecnie jej biuro mieści się przy ul. Szczepańskiej 2, Archiwum -Pracownia Naukowa przy Kanoniczej 5, a Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5. Obiekty

o charakterze muzealnym przechowywane są w magazynie przy ul. Przemysłowej.

Od 15 lat mówi się o konieczności budowy Muzeum Tadeusza Kantora. Pomysły na lokalizację były różne: od elektrowni przy ul. Łobzowskiej, poprzez Zabłocie, po nadbudowę budynku przy Jagiellońskiej 2. Dwa lata temu na Biennale Architektury w Krakowie ogłoszono konkurs na projekty Muzeum Tadeusza Kantora na rogu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej. Powstało prawie 50 propozycji. Niestety, większość nie spełnia warunków, jakie stawia się budowie w zabytkowym centrum.

Jednak idea budowy przy Szczepańskiej nie upadła. - Załatwiamy wszelkie formalności - mówi Natalia Zarzecka. - Czekamy na warunki zabudowy. Równolegle pracujemy nad dokumentacją podgórską. Gdy będą gotowe projekty zagospodarowania Podgórskiej Elektrowni, mamy nadzieję, że szybko zostanie podjęta decyzja o wyborze najlepszej lokalizacji i dalszych krokach zmierzających do realizacji przeprowadzki.

Na zdjęciu: Zakład Elektryczny Podgórze na starej widokówce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji