Artykuły

Łódź. Pierwsza publiczna prezentacja fragmentów konkursowej opery

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w czwartek 5 stycznia 2017 roku o godzinie 19.00 na pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery "Człowiek z Manufaktury" do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Bohaterem nowej opery, której prapremiera odbędzie się w TWŁ w listopadzie 2018 roku, jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański - jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników.

Do udziału w konkursie zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Do 20 grudnia 2016 roku Jury wyłoni trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni przez Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę do współpracy przy publicznym wykonaniu fragmentów opery 5 stycznia 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Gościnnie wystąpi znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Publiczność będzie uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - w koncercie, połączonym z próbą otwartą i spotkaniem artystycznym z kompozytorami, biorącymi udział w finale konkursu. Widzowie będą mogli wybrać najlepszą ich zdaniem kompozycję. Wykonanie koncertowe zostanie sfilmowane, a następnie będzie prezentowane w Internecie oraz w Manufakturze.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 30 stycznia 2017 roku o godzinie 12:00.

Kompozytor, który nie przejdzie do III etapu, otrzyma wyróżnienie w kwocie 5 tysięcy złotych, a dwaj kompozytorzy zakwalifikowani do III etapu otrzymają zadatki w kwocie 5 tysięcy złotych na napisanie I aktu opery. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych.

W jury zasiadają: kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworeki dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek.

Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. Funkcję Mecenasa konkursu i fundatora nagród pełni łódzka "Manufaktura", a patronami medialnymi są: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura i Centrum Prasowe PAP.

***

Teatr Wielki w Łodzi, czwartek 5 stycznia 2017 roku, godz. 19:00. Bilety w cenie 15 zł

Na zdjęciu: uczestnicy konkursu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji