Artykuły

Prapremiera sztuki T. S. Eliota "Mord w katedrze"

W katedrze Św. Jana w War­szawie w obecności arcybpa Józefa Glempa Prymasa Polski i bpa Władysława Miziołka sufragana warszawskiego odbyła się wczoraj (9.III.82 r.) polska pra­premiera dramatu T. S. Eliota pt. "Mord w katedrze", z którą wy­stąpił Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy. Po raz pierwszy sztu­kę tę wystawiono w Anglii, w katedrze Canterbury - w tej samej, w której w roku 1170 po­niósł męczeńska śmierć bohater misterium arcybp Tomasz Becket. Obecna warszawska prapremiera jest zatem symbolem powrotu sztuki do świątyni, skąd wyszła.

T. S. Eliot przyszedł na świat w St. Louis w stanie Missouri w 1888 r. w rodzinie osiadłej wprawdzie w Ameryce, ale po­chodzącej z Anglii. Do tego też kraju poeta w końcu powrócił, a powrót ten miał zaważyć nie tylko na jego poezji, ale na całej osobowości autora. Studiował w Harvardzie oraz w Niemczech, w Oxfordzie i na Sorbonie. Zadebiutował w roku 1915 poema­tem "Pieśń miłosna J. Alfreda Prufrocka".

"Mord w katedrze" napisany został w dwadzieścia lat po uka­zaniu się debiutu i jest to wielki utwór poetycki traktujący o naj­wyższych wartościach, stanowią­cych o człowieczeństwie: wierno­ści wobec siebie, wobec ludzkiej wspólnoty, wobec Boga, Jest to dramat postaw moralnych, które były aktualne w XII w. i są na­dal niezmienne w wieku XX. Spolszczenia tego utworu doko­nał Jerzy S. Sito. Warto przy­pomnieć, że w Instytucie Wy­dawniczym PAX "Mord w kate­drze" ukazał się dwukrotnie w 1976 r. i w 1979 r. w tym samym tłumaczeniu. Spektakl reżysero­wał Jerzy Jarocki, scenograficz­nie oprawił Jerzy Juk-Kowarski a muzykę skomponował Stani­sław Radwan. Główna rolę - Tomasza Becketa kreuje Gustaw Holoubek a wśród pozostałych aktorów zobaczyliśmy wiele zna­komitości tak np.: Zofia Rysiówna, Ewa Wawrzoń, Andrzej Ła­picki, Zbigniew Zapasiewicz, Bo­gusz Bilewski i inni. Śpiewy li­turgiczne wykonał Zespół Chora­łowy Towarzystwa śpiewaczego "Harfa" w Warszawie.

Obszerne omówienie przedsta­wienia zamieścimy oddzielnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji