Artykuły

Globisz w Teatrze Starym

Lubelska premiera spektaklu Wieloryb The Globe będzie pierwszym wydarzeniem Teatru Starego w przyszłym roku. W tytułową rolę wcieli się wracający do zdrowia po udarze mózgu Krzysztof Globisz. Na scenie przy ul. Jezuickiej zobaczymy też m.in. projekt muzyczno-filmowy z okazji 700-lecia Lublina i 5-lecia Teatru Starego.

— W ubiegłym roku zgłosił się do nas Mateusz Pakuła z pomysłem zrealizowania spektaklu. Miałby to być dla Krzysztofa Globisza powrót do teatru. Takiej propozycji nie mogłam odrzucić — mówiła w środę Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego. Przedstawienie powstało w kooperacji z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa, a jego premiera odbędzie się w grudniu podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu „Boska komedia".

— Przeszkadzało nam, że jesteśmy bezczynni wobec tego, co przytrafiło się Globiszowi. Reżyserka Ewa Rysova zaproponowała zrobienie spektaklu. Pół żartem pół serio rzuciłem, że może Krzysztof zagrałby wieloryba wyrzuconego na brzeg oceanu, a jego byłe studentki Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako ratowniczki Greenpeace'u, postarają się go uratować. Wszyscy stwierdzili, że ten pomysł jest świetny i wtedy przestał on być żartem — wspomina Pakuła.

Wieloryb The Globe ma być spektaklem o empatii, niesieniu pomocy i porozumiewaniu się z kimś, kto jest sprawny intelektualnie ale ma barierę w mówieniu. Lubelską premierę zaplanowano na 6 stycznia.

Jak uchwycić 700 lat?

W przyszłym roku na scenie przy ul. Jezuickiej zobaczymy też m.in. projekt muzyczno-filmowy Kocham Lublin Szanuję z okazji 700-lecia Lublina i 5-lecia Teatru Starego. Za jego przygotowanie odpowiada pianista, kompozytor i aranżer Bartek Wąsik, który do współpracy zaprosił fotografkę Agatę Grzybowską i reżysera dźwięku Roberta Migasa. — W mojej głowie pojawił się lęk, że te 700 lat miasta będzie bardzo ciężko uchwycić za pomocą samej muzyki. Ale dzięki tej pracy poznaje Lublin zupełnie od początku. Do premiery zostały jeszcze cztery miesiące — wiele rzeczy wciąż rodzi się i zmienia — tłumaczy Wąsik.

Przygotowywany przez artystę koncert będzie ścieżką dźwiękową do filmu-wizji o Lublinie. Premiera 11 marca w Teatrze Starym.

Ponadto w programie znalazły się m.in. spektakle Krapp i dwie inne jednoaktówki Teatru Polskiego, Noc gwiazdy Teatru Kamienica, czy Scenariusz dla 3 aktorów Teatru Korez. Tradycyjnie już na widzów też koncerty (Rebbeka Bakken, Melingo, Andrzej Poniedzielski, Bovska), pokazy filmowe (Jestem mordercą, statnia rodzina, Zapomniana melodia), czy bitwy o kulturę i literaturę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji