Artykuły

Poznań. Teatry na imieninach ul. Święty Marcin

Korowód w centrum miasta, oraz szereg atrakcji przy muzyce i rogalach - tak w Poznaniu obchodzony będzie 11 listopada. Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień ten, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin.

Z okazji imienin ulicy zaplanowano m.in. kiermasz z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi, koncerty i pokaz sztucznych ogni. Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury Zamek, mieszczące się przy świętującej imieniny ulicy.

Wydarzenie odbywa się niezależnie od obchodów Święta Niepodległości, ale, jak podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka, ma istotny wpływ na charakter święta narodowego w stolicy Wielkopolski.

- Poznań to jest takie fenomenalne miejsce, w którym obchody ogólnopolskie łączą się z obchodami lokalnego święta, lokalną tradycją. Wielkie świętowanie w centrum miasta jest bardzo optymistycznym, wesołym spotkaniem kilkudziesięciu tysięcy poznaniaków. Nie ma tego dnia żadnego pęknięcia pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami: Świętem Niepodległości i imieninami ulicy - to jest wspólne świętowanie. Nie ma pęknięcia, obecnego, niestety, tego dnia w wielu miejscach w kraju - powiedziała.

Imieniny ulicy Św. Marcin są obchodzone w Poznaniu od połowy lat 90. Centralnym punktem programu jest korowód z udziałem samego świętego, który wyrusza po sumie w kościele pod jego wezwaniem.

Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek powiedział, że podczas korowodu zaplanowane zostały sekwencje nawiązujące do życiorysu św. Marcina, patriotyzmu Wielkopolan, czy patriotyzmu obywatelskiego. Zobaczyć będzie można kuglarzy, performerów i muzyków.

- Korowód w tym roku będzie odmieniony, wzmocniony i powiększony. Pójdzie w nim ok. 400 uczestników, w tym dwie orkiestry dęte. Będą akrobaci z teatru "Z głową w chmurach" i licząca kilkudziesięciu muzyków Kapela Dudziarzy Wielkopolskich. Pójdą uczniowie poznańskich szkół i poznańskie grupy rekonstruktorów historii polskiej wojskowości. Teatr Asocjacja 2006 przygotował Żywot św. Marcina w ośmiu obrazach - powiedział Maszewski.

Przed CK Zamek korowód zostanie powitany przez władze miejskie. Jadący na koniu św. Marcin otrzyma klucze do bram Poznania.

Imieninowe atrakcje potrwają do późnego wieczora - zarówno na samej ulicy, jak i w podwórzach. Chętni będą mogli nabyć na jednym z licznych stoisk rogale świętomarcińskie - tradycyjne, poznańskie, sprzedawane przede wszystkim 11 listopada słodkie wypieki. Imieninom towarzyszyć będą koncerty na scenie przed CK Zamek, a całość zwieńczy pokaz fajerwerków.

Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Swoją nazwę zawdzięcza osadzie zwanej Świętym Marcinem, która została przyłączona do Poznania pod koniec XVIII wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji