Artykuły

Warszawa. Debata "Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?" na koniec Nówki Sztuki

Dzisiaj o godz. 19.30 w Instytucie Teatralnym porozmawiamy o sytuacji współczesnego dramatu polskiego na debacie "Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?". Poprzedzi ją preludium muzyczne Zygmunta Krauzego.

Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest okazją do rozmowy o miejscu współczesnych autorów piszących dla sceny w życiu teatru. O ich niedostatkach i bolączkach, o iskrzeniach na styku teatr-pisarz, a także o oczekiwaniach wobec dramatopisarzy, tak ze strony teatru, jak publiczności. Do rozmowy zaprosiliśmy laureatki tegorocznego Konkursu, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Malinę Prześlugę i autora nagrodzonej "Nieskończonej historii" Artura Pałygę, a pytania zadawać im będą członkowie Komisji Artystycznej, którzy obejrzeli wszystkie lub prawie wszystkie ze stu jeden spektakli biorących udział w 22. edycji Konkursu. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie też po raz pierwszy strona internetowa Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich.

Debatę poprzedzi preludium muzyczne Zygmunta Krauzego - kompozytora i przyjaciela Tomasza Sikorskiego, bohatera spektaklu "Holzwege" z TR Warszawa. Podczas występu usłyszymy kompozycje fortepianowe Sikorskiego, wykonywane na żywo podczas spektaklu.

Spektakl "Holzwege" (reżyseria: Katarzyna Kalwat, tekst: Marta Sokołowska) zdobył I nagrodę tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki. Pokazuje on przygotowania teatru do wystawienia sztuki o Tomaszu Sikorskim, kompozytorze kiedyś szanowanym i granym w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni, potem odrzuconym i zapomnianym. Sikorskiego brawurowo gra Tomasz Tyndyk, który otrzymał indywidualną nagrodę aktorską.

Wydarzenie zamyka "Nówkę Sztukę 2016" - przegląd najlepszych inscenizacji współczesnych polskich tekstów dramatycznych.

Wstęp wolny.

***

Na zdjęciu: "Holzwege" w reż. Katarzyny Kalwat, TR Warszawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji