Artykuły

Przeniosą ducha Andersena

— Nasz teatr to nie tylko miejsce, ludzie i lalki. To także energia, dzięki której wokół tego miejsca roztacza się magiczna atmosfera. Chcemy, żeby teraz ta energia zaczęła kiełkować w nowym budynku — mówi Gabriela Jaskuła, aktorka „Andersena". Załoga instytucji zaprasza do wspólnych przenosin ducha Andersena.

Z początkiem września Teatr Andersena zmienił siedzibę i z Dominikańskiej 1 przeniósł się do Centrum Spotkania Kultur. To pierwsza od ponad 60 lat przeprowadzka załogi teatru, która do tej pory nierozerwalnie związana była z budynkiem klasztoru oo. Dominikanów.

Hołd dla tradycji

Przenosiny trwały kilka dni. Razem z pracownikami nowe miejsce w surowej przestrzeni gmachu CSK znalazły też setki postaci, które ramię w ramię z aktorami przez 60 lat występowały na scenie, bawiąc i wzruszając tysiące widzów. Trzeba było przenieść też elementy scenografii, wszystkie pracownie i sprzęt. To jednak nie wystarczy. Pracownicy do nowej siedziby chcą przenieść też ducha teatru, który — jak mówią — przez ponad 60 lat gościł w klasztorze przy Dominikańskiej.

— Nasz teatr to nie tylko miejsce, ludzie i lalki. To także energia, dzięki której wokół tego miejsca roztacza się magiczna atmosfera. Chcemy, żeby teraz ta energia zaczęła kiełkować w nowym budynku — mówi Gabriela Jaskuła, aktorka „Andersena". — Nasza akcja jest też hołdem dla tradycji, która mówi, że kiedy teatr zmienia siedzibę, jego ducha musi zabrać ze sobą — dodaje.

Z postaciami Andersena

W związku z tym aktorzy i pracownicy teatru zapraszają wszystkich widzów i przyjaciół do wspólnej akcji. „Przenosiny Ducha Teatru Andersena" rozpoczynają się w sobotę, 22 października o godz. 12. Wtedy wszyscy zbiorą się na placu pod starą siedzibą i barwnym korowodem przejdą ulicami: Dominikańską, Narutowicza, Peowiaków i Krakowskim Przedmieściem na plac Teatralny. Tam będzie okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, które zawiśnie w nowej siedzibie teatru. — Razem z nami będą postaci znane ze naszej sceny. Prosimy też, aby wszyscy chętni przebrali się w postaci z bajek naszego patrona, żeby nasz pochód był jeszcze bardziej barwny i radosny. Zapraszamy wszystkich widzów i przyjaciół teatru, ale chcemy dotrzeć także do tych, którzy u nas jeszcze nie byli — dodaje Jaskuła,

CSK tylko na chwilę

Decyzja o wyprowadzce Teatru im. Andersena z klasztoru oo. Dominikanów zapadła pod koniec stycznia. Załoga nie mogła znieść fatalnych warunków w siedzibie, którą zajmowała od ponad 60 lat. Obiekt nie jest przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, nie spełnia też wymogów bezpieczeństwa. Brakuje na przykład drogi pożarowej, w pracowniach przecieka sufit, a aktorzy korzystają z jednej, ciasnej garderoby.

Budynek Centrum Spotkania Kultur ma być tylko tymczasową siedzibą. Za kilka lat instytucja przeniesie się do wyremontowanego Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Dokumentacja przebudowy ma być gotowa w lecie przyszłego roku, a przeprowadzka planowana jest na 2020 rok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji