Artykuły

Warszawa. Przegląd w Nowym Teatrze

W Nowym Teatrze odbędzie się przegląd twórczości Christopha Schlingensiefa.

Christoph Schlingensief to niemiecki reżyser filmowy, operowy, teatralny i radiowy, a także performer. Dla jednych moralista, dla innych prowokator. Zmarł w 2010 r. w wieku 49 lat. Na początku swojej kariery zasłynął filmami eksperymentalnymi, m.in. "Trylogią Niemiecką", na którą złożyły się: "100 lat Adolfa Hitlera", "Niemiecka masakra piłą mechaniczną", i "Terror 2000".

Podczas przeglądu w Nowym Teatrze zorganizowanego z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami będziemy mieli okazję zapoznać się z twórczością teatralną i telewizyjną Schlingensiefa, związaną z polityką i wykluczeniem, bezrobotnymi, ubogimi, uchodźcami czy osobami niepełnosprawnymi.

Animatografy i program w MTV

Artysta współtworzył Volksbühne Berlin, jedną z najważniejszych niemieckich scen teatralnych, a w 2004 r. przygotował inscenizację "Parsifala" na Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. To właśnie w tym przedstawieniu użył po raz pierwszy animatografu, instalacji przypominającej obrotową scenę z elementami scenografii, przedmiotami codziennego użytku i ekranami do projekcji filmowych. Jak to działa, przekonamy się podczas pierwszego pokazu, 10 października o godz. 19. Oprócz serii animatografów zobaczymy też "Afrykańskie wieże", dziennik filmowy, będący połączeniem dokumentu, fabuły i eksperymentu, rozgrywający się w Namibii - byłej niemieckiej kolonii w południowo-zachodniej Afryce. W afrykańskim slumsie Christoph Schlingensief odtwarza ataki terrorystyczne na World Trade Center. Znajdziemy tu także odniesienia do Wagnera i kolonializmu.

W programie przeglądu znalazły się też trzy odcinki telewizyjnego talk show "U3000" nadawanego na początku lat dwutysięcznych w niemieckim MTV. Christoph Schlingensief wcielał się tu w rolę reżysera, scenarzysty i prowadzącego, a program nagrywany był w rozpędzonych wagonach berlińskiego metra z udziałem przypadkowych pasażerów. Pośród pozornie chaotycznych i absurdalnych scen artysta poruszał ważne kwestie społeczne i polityczne.

Big Brother z imigrantami

Zobaczymy też filmową dokumentację akcji "Cudzoziemcy wynocha! Kontener Schlingensiefa" z 2000 roku, która odbyła się po wyborach w Austrii wygranych przez populistyczno-prawicową partię FPÖ. Zainspirowany wypowiedzią jednego z europosłów na temat prawdopodobieństwa powstania w Austrii obozów koncentracyjnych, Schlingensief zaproponował stworzenie miejsca odosobnienia w samym centrum Wiednia. Postawił kontener, w którym na tydzień zamieszkało 12 ucho- dźców. Byli obserwowani przez kamery, a widzowie oglądali ich w internecie i głosowali, który z uczestników powinien opuścić program i tym samym zostać deportowanym. Zwycięzca miał otrzymać pozwolenie na pobyt.

Widzowie do końca nie wiedzieli, czy uczestnicy są prawdziwymi uchodźcami, czy deportacja faktycznie miała miejsce. Efektem akcji Schlingensiefa była publiczna debata na temat stosunku Austriaków do obcokrajowców oraz polityki państwa wobec imigrantów.

Pokazom w ramach przeglądu towarzyszyć będą spotkania z producentem i przyjacielem artysty Friederem Schlaichem, dramaturgiem z teatru Volksbühne Carlem Hegemannem oraz teatrolożkami Joanną Puzyną-Chojką i Anną R. Burzyńską.

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego10/16, sala prób. 10-12 października, godz. 19, 13 października, godz. 20.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji