Artykuły

Festiwal Szwalnia.DOK. Święto spektakli dokumentalnych w Szwalni

W środę w Teatrze Szwalnia (ul. Struga 90) rozpoczyna się przegląd spektakli dokumentalnych, non-fiction i verbatim. Szwalnia.DOK potrwa do 11 grudnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Marcin Brzozowski, szef Szwalni. — W dzisiejszych czasach teatr bazujący na dokumencie pełni szczególną rolę. Interweniuje, w wyraźny sposób wkracza w naszą rzeczywistość — mówi.

Pierwszą edycję przeglądu otworzy koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu Teatru Pralnia z Kijowa (środa, godz. 19). Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa fotografii reportażowych „nieDOKończone", na której wernisaż organizatorzy zapraszają po koncercie. W ramach ekspozycji swoje prace pokaże m.in. Łukasz z Bałut.

W sobotę o godz. 19 po raz kolejny łodzianie będą mogli zobaczyć koprodukcję Szwalni i Pralni — spektakl Jesteśmy, którego tematem są relacje polsko-ukraińskie i rzeczywistość po Majdanie. „Praca nad spektaklem wynikała z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy szukać wspólnych dla nas — Polaków i Ukraińców — przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów" — tak pisze o spektaklu reżyser Marcin Brzozowski.

Ukraińską premierę Jesteśmy zorganizowano w lutym w Centrum Teatralnym „Pasika" przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Polską — w ramach tegorocznej edycji „Dotknij Teatru". Realizację dofinansował Instytut Adama Mickiewicza.

Na festiwal zaproszono warszawski Teatr Trans-Atlantyk. 29 października będzie można obejrzeć Album Karla Hockera, zainspirowany albumem należącym do jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Zgromadzone w nim zdjęcia pokazują oficerów SS, m.in. Josefa Mengele i Rudolfa Hoessa, bawiących się w ośrodku wypoczynkowym. Spektakl wyreżyserował Paul Bargetto, scenariusz napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

W listopadzie dwukrotnie (4 i 5) Jan Turkowski pokaże Margarete. 12 i 13 listopada w prywatnym mieszkaniu zaprezentowany zostanie Pobyt tolerowany w reżyserii Weroniki Fibich. 20 listopada w Szwalni — Jesteśmy przynętą, kochanie!, dokumentalny projekt oparty na wspomnieniach i relacjach z Majdanu. 26 listopada Ludomir Franczak przedstawi Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej, 27 listopada kolejna szansa na obejrzenie w Szwalni Bieżeńców w reżyserii Marcina Brzozowskiego. W spektaklu wykorzystano rozmowy Swietłany Aleksiejewicz z mieszkańcami Czarnobyla.

Na grudzień zaplanowano połączony z warsztatem improwizacji spektakl dla dzieci (Nikt nic nie wie warszawskiego Klubu Komediowego) oraz przedstawienie studentów Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) — Pospolite żywoty martwych Polaków. Szwalnia.DOK zakończy się 11 grudnia. Ostatnim festiwalowym wydarzeniem będzie Wolny Kurdystan w reżyserii Marcina Brzozowskiego.

Przeglądowi towarzyszą projekcje filmów dokumentalnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej. 22 października od godz. 17.30 — Mów do mnie, Edward i Osiemnastka, 23 października — Shujayya, Cotton dreams i Rogalik.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji