Artykuły

Kielce. Tuwim, Zapasiewicz i Sawicka u Żeromskiego

"Kwiaty polskie" Juliana Tuwima w wykonaniu wybitnych aktorów - Zbigniewa Zapasiewicza [na zdjęciu] i Olgi Sawickiej, w muzycznej oprawie Włodzimierza Nahornego, będzie można zobaczyć w środę [8 marca] w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego.

Mistrzowska polszczyzna i piękno poematu skłoniły Zbigniewa Zapasiewicza do wyreżyserowania "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. Przedstawienie zagości na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego. Zagrają wybitni aktorzy, oprócz Olgi Sawickiej wystąpi też sam Zapasiewicz. Poetycki spektakl zainaugurował rok temu nowy cykl przedstawień nadawanych na żywo na antenie Polskiego Radia. Dlaczego Zapasiewicz wybrał akurat to dzieło Tuwima? - "Kwiaty polskie", napisane w czasie II wojny światowej na emigracji w Ameryce Południowej, są dziełem niesłusznie niedocenianym, a przez to mało znanym szerszemu kręgowi odbiorców polskiej literatury. Czytanie wierszy Tuwima uwidacznia jego mistrzowskie operowanie polszczyzną, które stanowi nie tylko o wyszukanym pięknie tego poematu, ale daje niepowtarzalną przyjemność obcowania z nim wykonawcy i słuchaczowi - odpowiada Zapasiewicz.

Włodzimierz Nahorny, znany pianista i kompozytor, dla potrzeb tego spektaklu opracował muzykę. Będzie akompaniował na fortepianie Zbigniewowi Zapasiewiczowi i Oldze Sawickiej, recytującym kolejne fragmenty "Kwiatów polskich".

- Obcuję z tym tekstem od studiów, czyli już pół wieku. Wielokrotnie mówiłem jego fragmenty, to poezja znakomicie nadająca się do czytania na głos, dobrze brzmiąca. Ale trudno przewidzieć, czy widownia w teatrze zareaguje równie spontanicznie - mówi Zapasiewicz.

Spektakl na kieleckiej scenie rozpocznie się w środę o godz. 19. Bilety można jeszcze kupić w kasie teatru - ceny od 25 do 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji