Najpopularniejszy Plakat Miesiąca. "Medea" w interpretacji Marcina Stajewskiego
Laureatem sierpniowej tury czytelniczego plebiscytu na "Najpopularniejszy Plakat Miesiąca" został Marcin Stajewski, którego plakat pn.: "Medea" zdobył największą liczbę głosów. Wyróżniona praca towarzyszy scenicznemu przedstawieniu tragedii Eurypidesa w transkrypcji , Stanisława Dygata zrealizowanemu przez S. Brejdyganta w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż M. Stajewski, autor plakatu do tego spektaklu, jest równocześnie autorem jego scenografii. Wynika to z tego, iż od początku swej działalności artystycznej nasz laureat łączył pasję plastyczną s fascynacją teatrem.
Marcin Stajewski jest przede wszystkim architektem wnętrz, lecz podczas nauki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował dziedzinę dosyć odległą od jego późniejszych zainteresowań. Było nią projektowanie form przemysłowych. Po otrzymaniu dyplomu uczelni w 1963 r. wiedział już jednak, iż jego specjalnością będzie szeroko pojęta architektura wnętrz, w tym także wystawiennictwo oraz grafika użytkowa. Od 1964 r. był Stajewski scenografem i grafikiem w telewizji. Z ważniejszych jego realizacji w TV trzeba wymienić scenografię do "Mazepy" w reżyserii G. Holoubka (1969), do "Granicy" Z. Nałkowskiej w reż. J. Warmińskiego oraz do "Zygmunta Krasińskiego" z cyklu programów pn.: "Portrety" Studia 63 w reż. A. Hanuszkiewicza. Stajewski jest także autorem licznych plansz telewizyjnych. Z działalnością scenograficzną łączy artysta zamiłowanie do sztuki plakatowej. Zarówno praca w TV, jak i twórczość graficzna, przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatem Komitetu d/s Radia i Telewizji w zakresie scenografii. W 1966 r. wygrał konkurs na plakat dla "Lot-u", zdobył nagrody za plakaty 1-Majowe. dla "PKO", na 50-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i na Dzień Górnika.
Nad czym pracuje obecnie? Przygotowuje scenografię do "Lotu nad kukułczym gniazdem" w reż. A. Chrzanowskiego dla Teatru Współczesnego w Szczecinie i sprawuje opiekę nad plastyką programów rozrywkowych telewizyjnego Studia 2. Ponadto, coraz częściej, powraca do twórczości plakatowej. Już wkrótce powinny się pojawić następne plakaty M. Stajewskiego, oczywiście teatralne. Istotną zachętą może okazać się także "Wyróżnienie Publiczności" przyznane mu przez naszych Czytelników za plakat do "Medei".
Kompozycja tej pracy, niesłychanie prosta i lakoniczna wykonana przy użyciu oszczędnych środków plastycznych nie wymaga właściwie komentarza i opisu. Jej dramatyczna wymowa jest bardzo czytelna, znak ociekającej krwią szaty służy za symbol tragicznego postępku Medei. Walory plastyczne tego plakatu wysoko oceniło również jury konkursu na "Najlepszy Plakat Warszawy" stawiając tę pracę w rzędzie najlepszych kompozycji miesiąca sierpnia.
Autorowi najpopularniejszego i najlepszego plakatu miesiąca gratulujemy cennego "Wyróżnienia Publiczności" i życzymy mu wielu sukcesów artystycznych.