Artykuły

Najpopularniejszy Plakat Miesiąca. "Medea" w interpretacji Marcina Stajewskiego

Laureatem sierpniowej tury czytelniczego plebiscytu na "Naj­popularniejszy Plakat Miesiąca" został Marcin Stajewski, które­go plakat pn.: "Medea" zdobył największą liczbę głosów. Wy­różniona praca towarzyszy sce­nicznemu przedstawieniu trage­dii Eurypidesa w transkrypcji , Stanisława Dygata zrealizowane­mu przez S. Brejdyganta w war­szawskim Teatrze Dramatycz­nym. Warto także zwrócić uwa­gę na fakt, iż M. Stajewski, autor plakatu do tego spektaklu, jest równocześnie autorem jego scenografii. Wynika to z tego, iż od początku swej działalności artystycznej nasz laureat łączył pasję plastyczną s fascynacją teatrem.

Marcin Stajewski jest przede wszystkim architektem wnętrz, lecz podczas nauki w warszaw­skiej Akademii Sztuk Pięknych studiował dziedzinę dosyć odleg­łą od jego późniejszych zaintere­sowań. Było nią projektowanie form przemysłowych. Po otrzy­maniu dyplomu uczelni w 1963 r. wiedział już jednak, iż jego specjalnością będzie szeroko po­jęta architektura wnętrz, w tym także wystawiennictwo oraz gra­fika użytkowa. Od 1964 r. był Stajewski scenografem i grafi­kiem w telewizji. Z ważniej­szych jego realizacji w TV trze­ba wymienić scenografię do "Mazepy" w reżyserii G. Ho­loubka (1969), do "Granicy" Z. Nałkowskiej w reż. J. Warmiń­skiego oraz do "Zygmunta Kra­sińskiego" z cyklu programów pn.: "Portrety" Studia 63 w reż. A. Hanuszkiewicza. Stajewski jest także autorem licznych plansz telewizyjnych. Z działalnością scenograficzną łączy artysta zamiłowanie do sztuki plakatowej. Zarówno pra­ca w TV, jak i twórczość graficzna, przyniosły mu wiele na­gród i wyróżnień. Jest laurea­tem Komitetu d/s Radia i Te­lewizji w zakresie scenografii. W 1966 r. wygrał konkurs na plakat dla "Lot-u", zdobył na­grody za plakaty 1-Majowe. dla "PKO", na 50-lecie Polskie­go Komitetu Olimpijskiego i na Dzień Górnika.

Nad czym pracuje obecnie? Przygotowuje scenografię do "Lotu nad kukułczym gniaz­dem" w reż. A. Chrzanowskie­go dla Teatru Współczesnego w Szczecinie i sprawuje opiekę nad plastyką programów roz­rywkowych telewizyjnego Studia 2. Ponadto, coraz częściej, po­wraca do twórczości plakatowej. Już wkrótce powinny się poja­wić następne plakaty M. Stajewskiego, oczywiście teatralne. Istotną zachętą może okazać się także "Wyróżnienie Publicznoś­ci" przyznane mu przez naszych Czytelników za plakat do "Me­dei".

Kompozycja tej pracy, niesły­chanie prosta i lakoniczna wy­konana przy użyciu oszczędnych środków plastycznych nie wy­maga właściwie komentarza i opisu. Jej dramatyczna wymowa jest bardzo czytelna, znak ocie­kającej krwią szaty służy za symbol tragicznego postępku Medei. Walory plastyczne tego plakatu wysoko oceniło również jury konkursu na "Najlepszy Plakat Warszawy" stawiając tę pracę w rzędzie najlepszych kompozycji miesiąca sierpnia.

Autorowi najpopularniejszego i najlepszego plakatu miesiąca gratulujemy cennego "Wyróż­nienia Publiczności" i życzymy mu wielu sukcesów artystycz­nych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji