Artykuły

Murowana Goślina. Widowisko historyczne "Orzeł i Krzyż"

23 lipca w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie po raz ostatni zostanie wystawione widowisko "Orzeł i Krzyż" - aktorsko-multimedialna podróż w czasie od pierwszych Piastów po "Solidarność".

Na niemal dwugodzinną podróż po historii Polski składa się 28 scen, które podzielono na pięć aktów. Pierwszy to początek polskiej tradycji chrześcijańskiej i fundament państwa polskiego - chrzest, Zjazd Gnieźnieński oraz śmierć św. Wojciecha i św. Stanisława. Następnie Stańczyk, narrator opowieści, zabiera widzów do czasów rozkwitu Rzeczypospolitej i jej unii z Litwą. Jesteśmy wówczas świadkami wolnej elekcji, szarży husarskiej i hołdu carów złożonego polskiemu królowi. Potem następuje schyłek Pierwszej Rzeczypospolitej, jej upadek i narodowe powstania. Po krótkim, ale radosnym epizodzie niepodległości i roztańczonym dwudziestoleciu międzywojennym przychodzą czasy II Wojny Światowej z jej obozami koncentracyjnymi i zbrodnią katyńską. A na koniec - finał - pontyfikat Jana Pawła II i pochód "Solidarności".

Widowisko adresowane jest zarówno do miłośników historii, jak i najmłodszych, którzy dopiero poznają polskie dzieje. Ci pierwsi dostrzegą w nim wiele ciekawych paraleli, a dla drugich obejrzenie widowiska będzie wstępem do zainteresowania się historią. Na scenie, ramię w ramię występują postaci, których życie oddziela kilkaset lat - Bolesław Chrobry z Kazimierzem Wielkim, czy Jan III Sobieski z Józefem Piłsudskim. Kalejdoskop postaci, legend i faktów składa się na bogaty i zaskakujący wizerunek fascynującej, choć czasem tragicznej historii Polski.

- Widowisko "Orzeł i Krzyż" należy postrzegać w kategorii historycznego widowiska. Nie jest rekonstrukcją, spektaklem teatralnym, ani wypracowaniem na temat polskich dziejów. Powinno przenieść widzów do innego wymiaru, korzystając z polskiego "muzeum wyobraźni", które ma także współtworzyć. Na scenie pojawia się ponad dwa tysiące rekwizytów wzorowanych na znanych zabytkach sztuk plastycznych lub konkretnych historycznych przedmiotach, na przykład insygniach koronnych. Ponieważ gramy na trzech planach, oddalonych od trybun nawet o kilkadziesiąt metrów, wiele z nich jest przeskalowanych, aby były widoczne z ostatniego rzędu trybun - mówi Jacek Kowalski, autor scenariusza.

Widowisko "Orzeł i Krzyż" wystawiane jest w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Oprócz największego w Polsce widowiska historycznego, które potrafi oczarować i wciąga oglądających w pasjonującą historyczną przygodę, jedną z głównych atrakcji Parku jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów.

Park Dzieje otwarty jest jeszcze do 24 lipca. W dni robocze odwiedzać go można od godziny 14:00, a w weekendy od 12:00. Szczegółowy plan widowisk oraz bilety dostępne są na stronie www.parkdzieje.pl

Przy Parku powstał duży parking samochodowy. Na widowisko do Parku Dzieje można przyjechać także pociągiem ze stacji Poznań Główny o 20.11. Pociąg powrotny w kierunku Poznania odjedzie ze stacji Zielone Wzgórza o 00.10. Bilet w dwie strony kosztuje 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji