Artykuły

Morderczyni, lesbijka i aktorka spowiadają się przed widzami

"Coming out" Jacka Góreckiego w reż. Aleksandry Popławskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pisze Maciej Kędziak w portalu Onet.pl.

"Tryptyk o kobietach". Taki podtytuł nosi tekst sztuki Jacka Góreckiego (rocznik 1990), który na Scenę Przodownik warszawskiego Teatru Dramatycznego przeniosła aktorka i reżyserka Aleksandra Popławska. Kobieta opowiedziała o kobietach: mocno, bez cenzury, boleśnie. I najważniejsze - prawdziwie.

Na "Coming out" składają się trzy historie, zaprezentowane w formie monologów. Pierwszy należy do Simone Godet (Anna Gorajska). Zakochana, zagubiona, opętana. Jej bohaterka przypomina momentami wariatkę, która uciekła ze szpitala dla obłąkanych, kiedy indziej rockową piosenkarkę podczas koncertu (ten efekt potęguje wykonywana na żywo podczas spektaklu muzyka). Simone opowiada o swojej wędrówce - tułaczce przez miasto za mężczyzną oraz w jego towarzystwie. Chce, aby należał on tylko do niej. Kiedy okazuje się, że człowiek, któremu emocjonalnie i fizycznie całkowicie się oddała, ma inną kobietę, Godet posuwa się do ostateczności. To, w jej pojęciu, jedyna droga do osiągnięcia "monopolu" na ukochanego. "Teraz już nie należy do nikogo. Teraz należy tylko do mnie" - mówi chwilę po tym, jak go zamordowała.

Drugie "wyjście z szafy" jest historią Justyny (Agnieszka Wosińska). Ma dwie twarze. Pierwszą: nudnej wykładowczyni akademickiej, matki dwójki dzieci i żony. Drugą: niespełnionej kobiety, która pewnego dnia w bibliotece uniwersyteckiej podrywa studentkę. Związek z kobietą, w który się angażuje, przynosi długo oczekiwane spełnienie. Czuje się psychicznie uwolniona, a seksualnie zaspokojona. "Płaci" za szczęście wyrzuceniem z pracy, potępieniem męża, odebraniem jej dzieci. W końcu samotnością. Związek z młodszą dziewczyną kończy się tragicznie...

Ostatnia i trzecia comingoutowa historia jest o przemijaniu, stracie, samotności i iluzji, w jakiej żyje Lilli (Krystyna Tkacz). To była aktorka, która niczego już dzisiaj nie pamięta. Co i gdzie grała, jakie teksty mówiła. Kiedy zaczyna śpiewać jedną ze swoich kultowych piosenek, okazuje się, że nie pamięta jej słów. Śpiewa więc kawałek (tutaj autor sztuki przywołuje utwór Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Satanowskiego), który rozpoczyna się słowami: "Zapomniałam, zapomniałam. Nie pamiętam słów. A ta melodia się znowu odezwała".

Przebrzmiała gwiazda sceny czeka już tylko na śmierć. Rzadkie powody do radości spotykają ją na przykład po tym, jak bezbłędnie pokona trasę z... łazienki do pokoju: "Znam tę drogę na pamięć. Przechodząc, nie dotykam ścian. Wszystko mijam. W tym wymierającym wieku można to nazwać sukcesem. Gratuluję więc sobie" - mówi Lilli. Rozmowy do lustra i podawanie dłoni samej sobie należą do najjaśniejszych chwil jej codzienności.

"Coming out" Jacka Góreckiego, młodego dramaturga i pisarza, jest równocześnie jego debiutem scenicznym. 26-letni autor, wprawdzie nawiązuje w swoim tekście do popularnych motywów z literatury czy kina (pojawia się nie tylko wspominana już piosenka Przybory, ale i utwór Villas, odniesienia do Wirginii Woolf czy kina Leloucha), wykorzystuje jednak te nieco już zużyte symbole oszczędnie oraz dyskretnie. Dzięki temu powstaje nie pełen kalek tekst - w którym mamy wszystkiego po trochu z wszystkiego, co znamy - a mocny i ważny utwór. Zarówno Popławskiej, jak i aktorkom pozwolił on wykreować oryginalny, comingoutowy świat. Zamknięty w pewnym mieście. Dla każdej z bohaterek inaczej pojmowanym. Głównym elementem scenografii pozostaje, dominująca na niedużej scenie Przodownika ściana z paproci. Przywołuje skojarzenie (w zależności od tego, który z monologów słyszymy) miejskiej dżungli, ogrodu czy dusznego mieszkania z doniczkowymi paprotkami, zwisającymi z sufitu.

Gorajska, Wosińska, Tkacz. Stworzyły w tym spektaklu trzy osobne, bardzo dobre, pełne i nieoczywiste role. Tak bardzo inne, a jednocześnie bliskie sobie. Bo Simone, Justyna i Lilli mogą być też jedną postacią. Tą samą kobietą, która się ujawnia, "wychodzi z szafy", zdobywa się na to, żeby opowiedzieć własną historię. Również o tym, jak bardzo boli ukrywanie prawdy o sobie. "Coming out" dobrze działa na psychikę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji