Artykuły

Poznań. Trwają "Bliscy Nieznajomi" w Polskim

Do niedzieli w Teatrze Polskim potrwa festiwal "Bliscy Nieznajomi" i Teatralny Długi Weekend. Będzie m.in. spektakl "Krakowiacy i Górale" Michała Kmiecika w wyjątkowej, weekendowej cenie (25 zł). W ciągu dnia (od godz. 10) w teatrze będzie można oglądać wystawę "Post-Apocalypsis".

Projekt został przygotowany jako polska ekspozycja narodowa 13. Praskiego Quadriennale 2015 - najważniejszej europejskiej wystawy poświęconej sztuce scenografii i został nagrodzony Złotym Medalem w kategorii Sound Design. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego "Apocalypsis cum figuris", jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku.

"Post-Apocalypsis" [na zdjęciu] opiera się na wspólnym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów, między innymi Jerzego Gurawskiego, Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka i Rafała Zapały. Instalacja stworzona przez polskich artystów ma wymiar interaktywny. Angażuje odbiorcę, który wkracza w świat instalacji, gdzie muzyka, pogoda i polityka (główne hasła 13. edycji Praskiego Quadriennale) kreują niezwykły ekosystem.

W niedzielę o godz. 17 Teatr Polski zaprasza na koncert "Czarownica z Chwaliszewa". Ten projekt dotyczy wydarzenia z 1511 roku, gdy na poznańskim Chwaliszewie, w wyniku oskarżeń, dokonano samosądu - spalenia pierwszej w Polsce kobiety. Twórcy chcą przypomnieć, że od tamtego czasu stosy zapłonęły w całym kraju i do dziś nie upamiętniono ich ofiar - opowieści o palonych czarownicach stanowią co najwyżej ludyczne przypowiastki.

Niesłuszne oskarżenia, przemoc społeczna, szukanie symbolicznej ofiary to tematy, które interesują inicjatorkę projektu Ewę Łowżył, która stara się o upamiętnienie śmierci chwaliszewskiej czarownicy poprzez budowę pomnika w miejscu, w którym została spalona.

W ramach "Bliskich Nieznajomych" odbędzie się premierowy koncert performatywny do słów/libretta napisanego przez Malinę Prześlugę. Utwór skomponuje Zbigniew Łowżył - muzyk, kompozytor, aktywista i lider projektu KontenerART. Wykonają go: wokalistka Ania Brachaczek, chór kobiet śpiewających białym głosem prowadzony przez Malwinę Paszek oraz eksperymentalny zespół muzyczny Posoka.

Do końca weekendu w Ogrodzie Wspólnym przed teatrem będzie można posilić się pyszną kanapką, zjeść grochówkę, a nawet zagrać w Twistera lub po prostu powylegiwać się na leżaku.

We wtorek 31 maja w ramach projektu narodsobie.pl teatr zaprasza na debatę "Polska duma, polski wstyd" z udziałem: Anny Krenz (artystki i architektki), prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, (antropolożki kultury), Szczepana Kopyta (poety i muzyka). Prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski.

Goście będą szukać odpowiedzi na pytanie, jak powstaje polska pamięć, dlaczego czcimy papieża i "wyklętych", co bardziej hańbi Polaka: bieda czy bogactwo i kto wstydzi się za Wałęsę.

Wejściówka w cenie 1 zł do odbioru w kasie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji