Artykuły

Powstanie nowa scena

Sala widowiskowa dla dwustu osób, scena kameralna, pomieszczenia edukacyjne i kawiarnia znaleźć się mają w odnowionych wnętrzach Teatru Kameralnego. Ratusz ogłosił wczoraj przetarg na projekt przebudowy obiektu. Będzie się w nim mieściła scena przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży, jakiej teraz w Bydgoszczy nie mamy.

Ratusz chce, by w niszczejącym od lat budynku przy ul. Grodzkiej 14-16 znalazła się sala z widownią na około 180 do 200 miejsc o układzie amfiteatralnym. W zmodernizowanym budynku miałaby też działać sala kameralna o charakterze wielofunkcyjnym. Projekt przewidywać ma też hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie, sale spotkań, prezentacji, edukacji oraz ogólnodostępna kawiarenka. W przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla artystów projektanci muszą uwzględnić m.in. funkcjonalną scenę z pełnym wyposażeniem, magazyny, garderobę, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz salę prób scenicznych.

Opracowana koncepcja poddana zostanie konsultacjom społecznym i przyjrzy się jej również środowisko kulturalne. Zakończenie prac nad dokumentacją planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. Realizacja inwestycji przewidywana jest na lata 2017-2018. Miasto ma nadzieję pozyskać na ten cel część środków z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2014-2020.

Prace nad projektem zaczynają się w dwa tygodnie po zakończonych konsultacjach, w sprawie przeznaczenia obiektu dawnego Teatru Kameralnego. Wytyczne dla projektu uwzględniają sugestie bydgoszczan, którzy wzięli udział w ankiecie.

— Poprosiliśmy mieszkańców o odpowiedź na dwa pytania. Pierwsze: czy dostrzegają potrzebę rewitalizacji dawnego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej i przywrócenie mu funkcji obiektu kultury? W przypadku zaznaczenia odpowiedzi „tak", kolejnym pytaniem było wskazanie funkcji, jaką powinien pełnić. Do wyboru było siedem odpowiedzi. 60 osób widzi w tym miejscu wyłącznie teatr muzyczny i tylko 30 osób — jedynie teatr dramatyczny. Za tym, by był to wyłącznie teatr dla dzieci i młodzieży, opowiedziało się 200 ankietowanych.

Większości bydgoszczan podoba się pomysł utworzenia w Teatrze Kameralnym sceny multifunkcyjnej. Za tym, by dominowała w nim scena dramatyczna, opowiedziało się 200 osób, scena do prezentacji muzycznych — 400, scena teatralna dla dzieci i młodzieży — 750. Za multifunkcyjnym obiektem opowiedzieli się też bydgoszczanie, którzy wzięli udział w alternatywnej ankiecie przygotowanej przez organizatorów akcji „Twoje miejsce". — Stąd mimo dominującego przeznaczenia dla dzieci i młodzieży, w nowym obiekcie możliwa będzie także prezentacja form dramatycznych oraz dodatkowo małych form muzycznych i kabaretowych - zapewnia ratusz.

Teatr Kameralny był drugą sceną Bydgoszczy w latach 1962-88. Po zamknięciu budynek kilkakrotnie zmieniał właściciela. Po teatrze przejęła go Opera Nova, a w 2006 r. samorząd województwa przekazał budynek miastu. Ratusz najpierw zamierzał sam zagospodarować gmach, później chciał się go pozbyć, bo - jak tłumaczyli urzędnicy — koszt remontu przekraczał możliwości miasta. Chętnych na kupno nie było, więc zamknięty budynek od lat niszczał. Nie pomogły happeningi młodych amatorów teatru, którzy przed budynkiem domagali się remontu. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską, a jeden z budynków jest wpisany do rejestru zabytków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji