Artykuły

Łódź. Konkurs na operę o Manufakturze

To będzie wydarzenie bez precedensu w historii współczesnej muzyki polskiej. Rusza konkurs dla kompozytorów na projekt opery "Człowiek z Manufaktury" - dzieła, które nawiązywać będzie treścią do historii łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego i współczesnych losów jego tekstylnego imperium. Dziś umowę, precyzującą warunki współpracy nad konkursem podpisali dyrektorzy Teatru Wielkiego oraz łódzkiej Manufaktury.

Otwarty konkurs dla kompozytorów obejmuje trzy lata pracy twórczej. Ma zakończyć się w listopadzie 2018 roku prapremierą opery "Człowiek z Manufaktury" na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Manufaktura jest mecenasem i patronem konkursu, została fundatorem nagród dla laureatów. - Jest to niezwykle prestiżowy konkurs, dlatego jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w jego organizacji - mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury - Korzystając ze spuścizny przemysłowej Łodzi i własnej, bogatej historii Manufaktura dba również o to, by pod jej skrzydłami działali artyści najwyższej próby.

Pomysłem na operę "Człowiek z Manufaktury", poświęconą dziejom Izraela Poznańskiego, dał się zainspirować nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Paweł Gabara. - Gdy po raz pierwszy zjawiłem się w Łodzi i zobaczyłem Manufakturę, od razu pomyślałem, że ten wspaniały przykład wykorzystania historycznego, przemysłowego i wielokulturowego dziedzictwa miasta zasługuje na stworzenie operowego libretta - wspomina dyrektor.

Libretto opery napisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Formalne ogłoszenie konkursu dla kompozytorów dwuaktowego dzieła nastąpi do 15 maja br. Od tej chwili prace, zarówno nad muzyką jak treścią libretta, przebiegać będą etapami. Do końca 2016 roku jury z maestro Krzysztofem Pendereckim w składzie wyłoni trzech finalistów. W styczniu 2017 roku nastąpi pierwsze publiczne wykonanie fragmentów opery, a do 10 maja pierwszy akt dzieła "Człowiek z Manufaktury" musi być skomponowany. Na podstawie wykonania koncertowego pierwszej części utworu jury wybierze laureata Grand Prix, który zobowiązany jest w listopadzie 2017 roku oddać całą, już skomponowaną operę. Jej prapremiera, dokładnie rok później, przypadać będzie w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego. Wiosną 2019 roku na rynku Manufaktury, podczas jej 13 urodzin, nastąpi premiera wersji plenerowej dzieła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji