Artykuły

Felieton przedpremierowy Elektra

W PIERWSZEJ połowie wieku pojawiła się w Paryżu moda lite­racka na mity antyczne, czy biblijne. Pisarze chęt­nie sięgali do tej tematy­ki, aby na owych prasta­rych wątkach, często przewrotnie odczytywa­nych, demonstrować współ­czesną problematykę. Zy­skiwali w ten sposób głęb­szą perspektywę myśli i wyobraźni, wydobywali dowcip kojarzenia starego z nowym, odświeżali i wzbogacali wyraz arty­styczny. Prawdziwym mistrzem w tym rodzaju okazał się Giraudoux, najwybitniej­szy z dramaturgów fran­cuskich okresu międzywo­jennego, uznawany za czo­łowego odnowiciela piś­miennictwa teatralnego tamtych lat. Giraudoux - dzienni­karz, pisarz i dramaturg, dyplomata i bojownik francuskiego ruchu oporu, za zasługi wojenne odzna­czony Legią Honorową, w 1944 r. aresztowany przez gestapo umiera 31 stycznia w wieku, lat 66. Bogdan Korzeniewski, reżyser większości sztuk tego auto­ra w Polsce powiada:

Zakończył życie zgodnie z tym, co głosił w swojej sztu­ce: zginął po wyjściu z ge­stapo, ciężko chory, z odbity­mi nerkami. Jego sztuka i jego życie odpowiadały sobie, była w nich jakaś piękna jednolitość. To się zdarza nie każdemu z wielkich pisarzy.

Giraudoux tworzy umow­ną, zracjonalizowaną rze­czywistość bardzo literac­ką, poddaną raczej swoi­stym rygorom poezji niż realizmowi, opiera się na kunsztownym dialogu peł­nym niuansów. Teatr to jest rzecz dziecinnie pro­sta, bo to znaczy rzeczywi­stość w świetle nierzeczy­wistym - mówi twórca ELEKTRY. Z tą właśnie sztuką warszawski Teatr Dramatyczny gościć będzie w dniach 19, 20 i 21 stycznia w sali teatru im. Ju­liusza Osterwy w Lublinie.

Francuska premiera ELEKTRY odbyła się w 1937 r. w reżyserii Louis Jouveta, grającego jedno­cześnie rolę żebraka. Pol­ska prapremiera odbyła się 16 lutego 1946 r. na Sce­nie Poetyckiej Teatru Woj­ska Polskiego w Łodzi w reżyserii Edmunda Wier­cińskiego. W roli żebraka wystąpił Aleksander Zel­werowicz. Warszawskie przedstawienie, którego premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, obejrzymy w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przekładu dokonał Jarosław Iwaszkiewicz. Oprawę scenograficzną przygotował Jan Kosiński. W roli żebraka wystąpi Gustaw Holoubek, w roli Elektry Jadwiga Jankowska-Cieślak. W pozostałych rolach: Zbigniew Zapasiewicz, Marek Kondrat, Mał­gorzata Niemirska, Tadeusz Bartosik, Andrzej Szczep­kowski, Zofia Rysiówna, Jarosław Skulski, Bole­sław Płotnicki, Ryszard Szczyciński, Halina Dobro­wolska, Krystyna Miecikówna i Janina Traczykówna.

W niedzielą, 20 bm. o godz. 11 w sali widowisko­wej teatru im. J. Osterwy odbędzie się spotkanie z Gustawem Holoubkiem, a o godz. 17.30 w tej samej sali dr Halina Sawecka z UMCS wygłosi prelekcję pt. JEAN GIRAUDOUX I JEGO DRAMATY. Po spektaklu przewidziane jest spotkanie publiczności z zespołem aktorskim.

Dla miłośników Melpo­meny będzie to zatem peł­na uczta duchowa, na któ­rą gospodarz, teatr im. Juliusza Osterwy oraz ini­cjatorzy i organizatorzy. Towarzystwo Kultury Teatralnej, Studium Kul­tury Teatralnej, WDK, TWP, RSW - Prasa - Książka - Ruch oraz ZW ZMW, serdecznie zaprasza­ją.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji