Artykuły

Warszawa. Finał projektu "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" w IT

Dziś o godz. 20.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się premiera spektaklu-instalacji Ludomira Franczaka "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" realizowanego w ramach programu "Placówka". Kolejne pokazy 6 maja o 21 i 7 maja o 20 i 21.

Finałowe działanie związane z projektem "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" to instalacja performatywna, która z jednej strony przybliża postać artystki, z drugiej jest autorską wariacją opartą o jej życie i twórczość. To również podsumowanie prawie dwuletniego chodzenia śladami Węgrzynowskiej i gromadzenia archiwum związanego z jej osobą. Pomimo, a może właśnie przez to, że całe swoje życie poświęciła pracy twórczej, nadal pozostaje osobą nieznaną nie tylko szerszej publiczności, ale nawet ścisłemu gronu ludzi zajmujących się sztuką współczesną i projektowaniem. Jej postać jest zamazana. Węgrzynowska jawi się jako figura mityczna, której przypisać można niemały wpływ na współczesność, jednocześnie funkcjonująca w samotności na jej obrzeżu. To usytuowanie się na orbicie świata z jednej strony pozwala dostrzec jego istotę, którą artystka upatrywała w ruchu, z drugiej jednak skazuje na wieczną tułaczkę i odosobnienie - również po śmierci.

Kim była Janina Węgrzynowska? Jak wyglądało jej życie i praca twórcza? W jaki sposób dotrzeć do prac, ukrytych w archiwach i zamkniętych za drzwiami prywatnych mieszkań? Czy artystka pozostająca przez większość życia samotną, jest skazana na taki los również po śmierci?

Narracja instalacji wiedzie ze świata rzeczywistego, poprzez archiwum artystki do umownej przestrzeni pozostającej w swoistym bezczasie. Jest to z jednej strony działanie dedykowane Węgrzynowskiej - oparte na jej sztuce, z drugiej próba zrozumienia na czym polega samotność i w jaki rejon jest ona nas w stanie zaprowadzić.

Projekt "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej", jak i wieńcząca go instalacja, odnosi się do tych problemów, opisuje je, jednocześnie próbując pójść krok dalej - podsumować czyjeś życie z perspektywy obcej osoby, zebrać je i wysłać w inną przestrzeń.

Spektakl/instalacja trwa ok. 45 min. Pierwsze wejście jest o godz. 20:00, a drugie o 21:00.

Koncepcja, reżyseria i wykonanie - Ludomir Franczak,

Dźwięk - Marcin Dymiter,

Opracowanie literackie - Daniel Odija,

Konsultacje artystyczne - Magdalena Franczak,

Konsultacje z zakresu historii sztuki - Hubert Bilewicz

Konstrukcje - Sebastian Buczek

Wykonanie makiety - Kamil Stańczak

Produkcja - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Kaisera Söze

Partner - DDK "Węglin"

WSTĘP WOLNY

REZERWACJA WEJŚCIÓWEK:

bilety@instytut-teatralny.pl

tel. +48 791 877 377

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji