Artykuły

Bydgoszcz. Co dalej z Teatrem Kameralnym?

Zakończyły się konsultacje, w sprawie przeznaczenia obiektu dawnego Teatru Kameralnego. Większość ankietowanych sugeruje utworzenie wielofunkcyjnego obiekt kultury z dominującą funkcją sceny dla dzieci i młodzieży.

Podsumowań dokonali też organizatorzy alternatywnej ankiety - "Twoje miejsce".

- Poprosiliśmy mieszkańców o odpowiedź na dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: czy dostrzegają Państwo potrzebę rewitalizacji dawnego obiektu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej, który pełnił kiedyś rolę drugiej sceny teatralnej i przywrócenie mu funkcji obiektu kultury? W przypadku zaznaczenia odpowiedzi "TAK", kolejnym pytaniem ankiety było wskazanie funkcji, jaką powinien pełnić zrewitalizowany obiekt. Do wyboru było siedem odpowiedzi.

Zaledwie 60 osób widzi w tym miejscu wyłącznie teatr muzyczny i tylko 30 osób - wyłącznie teatr dramatyczny. Za tym, by był to wyłącznie teatr dla dzieci i młodzieży opowiedziało się 200 ankietowanych.

Jednak większości bydgoszczan podoba się pomysł utworzenia w Teatrze Kameralnym sceny multifunkcyjnej. Za tym, by dominowała w nim scena dramatyczna opowiedziało się 200 osób, scena do prezentacji muzycznych - 400 osób, scena teatralna dla dzieci i młodzieży - 750 osób.

Zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz spotkała się z organizatorami akcji "Twoje miejsce", którzy również zbierali opinie bydgoszczan w sprawie przyszłych funkcji Teatru Kameralnego. Z uzyskanych przez organizatorów akcji opinii wynika, że w zrewitalizowanym teatrze mieszkańcy najchętniej widzieliby multikulturalny obiekt nawiązujący do historii miejsca (ze sceną teatralno-kabaretową, restauracją, winiarnią, piwiarnią, letnim ogrodem, miejscem rewii, balów, koncertów). Takiej odpowiedzi udzieliło 33,4 proc. z 412 osób uczestniczących w konsultacjach.

Rewitalizacja dawnego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej została wpisana do tegorocznego budżetu. Przeznaczono na ten cel 80 tys. zł. Niewiele, ale miasto ma zamiar starać się o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2014-2020.

Kameralny był drugą sceną Bydgoszczy w latach 1962-88. Po zamknięciu budynek kilkakrotnie zmieniał właściciela. Po teatrze przejęła go Opera Nova, a w 2006 r. samorząd województwa przekazał budynek miastu. Ratusz najpierw zamierzał sam zagospodarować gmach, później chciał się go pozbyć, bo - jak tłumaczyli urzędnicy - koszt remontu przekraczał możliwości miasta. Niestety, chętnych na kupno nie było, więc zamknięty budynek od wielu lat niszczał. Nie pomogły nawet happeningi młodych amatorów teatru, którzy przed budynkiem domagali się jego remontu. Cały obiekt objęty jest ochroną konserwatorską, a jeden z budynków wpisany jest do rejestru zabytków.

Koncepcja i projekt odbudowy gmachu mają być gotowe jeszcze w tym roku. Obecnie trwają konsultacje ze specjalistami i wizyty studyjne w innych miastach. Przygotowana koncepcja architektoniczna będzie przedstawiona do zaopiniowania środowisku kulturalnemu. Realizacja inwestycji, z wykorzystaniem funduszy unijnych, przewidywana jest na lata 2017-2018.

- W 2017 r. zaczniemy też działania związane z procedurą utworzenia nowej instytucji kultury, powołaniem dyrektora i przygotowaniem do rozpoczęcia działalności. W budynku Kameralnego chcemy stworzyć teatr, który będzie łączył wiele funkcji: m.in. teatru dramatycznego i muzycznego z wiodącą rolą teatru dla dzieci i młodzieży. Naszym zamiarem jest stworzenie obiektu o możliwie wielofunkcyjnym charakterze, który pozwoli na prezentację spektakli zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Na deskach drugiej sceny teatralnej w Bydgoszczy będzie można prezentować różne formy sceniczne, w tym także te muzyczne, o bardziej kameralnym charakterze - zapowiada ratusz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji