Artykuły

Poznań. Wkrótce premiera "Kronik czasu przyszłego..."

"Kroniki czasu przyszłego: Żywa Historia. Przedmiot myśli" w reżyserii i choreografii Pawła Malickiego wystawi Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Premiera spektaklu, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Chrzest 966. Promesa 2016, odbędzie się 29 i 30 kwietnia w Poznaniu.

Pierwsza część spektaklu - "Żywa historia" nawiązywać będzie do legend i opowieści o ludziach ze Skulska (Wielkopolskie). Jak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej reżyser i choreograf przedstawienia Paweł Malicki - - Skulsk to taka mała Polska, mała ojczyzna, którą tworzą różni ludzi - i o nich właśnie chcę opowiedzieć. To oni są historią tego miejsca, strażnikami tamtego czasu.

- Skulsk jest moim rodzinnym miastem, tam się urodziłem, zostałem ochrzczony. () To także miejsce nierozerwalnie związane z początkiem polskiej państwowości i kolebką naszego chrześcijaństwa. Mówi się, że na tej ziemi urodzić się miała Rzepicha i Piast Kołodziej. A według jednej z legend, książę Bolesław, późniejszy król Bolesław Chrobry, właśnie tu podczas jednej ze swych wypraw; pośród gęstwiny i lasów ujrzał Matkę Bożą - mówił.

Jak dodał Malicki, bohaterzy spektaklu byli jednak wzorowani na ludziach związanych zarówno ze Skulskiem, jak i jego własną historią. Jednym z nich jest wujek reżysera - patriota, lokalny społecznik i wielki miłośnik historii Skulska - Henryk Buszkiewicz. Bohaterką będzie także Armela Kochaniecka - jak podkreślał reżyser - "kobieta przedsiębiorcza, wykształcona i pełna niezwykłej energii". Kolejną postacią, której sylwetkę chcę zaprezentować artysta to Halina Wyderska - jego nauczycielka historii ze szkoły podstawowej.

- Chcę, aby tancerze w spektaklu byli nośnikami tych ludzi, trochę narratorami. Aby swoim ruchem uwypuklili ich charaktery, trochę się w nich wcielili i pokazali też tę społeczność - będzie więc wiele pracy grupowej, która na scenie zaprezentuje właśnie mieszkańców Skulska - zaznaczył reżyser.

W drugiej części, zatytułowanej "Przedmiot myśli" punktem wyjścia dla Malickiego były m.in. wiersze "Przedmioty" i "Studium przedmiotu" Zbigniewa Herberta. Jak podkreślił reżyser - "przedmiot to nie tylko rzecz, to jest to, co po nas zostaje, co z nami jest - i to, jak my się do tego odnosimy".

Muzykę do spektaklu skomponował Krzysztof "Wiki" Nowikow, kostiumy i scenografię stworzyła Adriana Cygankiewicz, natomiast za multimedia odpowiadał będzie Daniel Stryjecki. W nagraniu ścieżki dźwiękowej wzięła udział także m.in. grupa wokalna Złocista Jesień ze Skulska.

Spektakl "Kroniki czasu przyszłego: Żywa Historia. Przedmiot myśli" współtworzą ponadto i tańczą m.in. Andrzej Adamczak, Agata Ambrozińska - Rachuta, Adriana Cygankiewicz, Urszula Bernat - Jałocha, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Teresa Dias Manjua, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Sandra Szatan, Emily Wong.

Premierze, która odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, towarzyszyć będzie wystawa pamiątek pochodzących z prywatnych zbiorów mieszkańców gminy Skulsk oraz Regionalnej Izby Pamięci. W Gminnym Ośrodku Kultury w Skulsku od 1 maja do końca czerwca odbywać się będą także warsztaty ruchowe dla seniorów, które poprowadzi dyrektorka Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska oraz Paulina Wycichowska i reżyser przedstawienia Paweł Malicki.

Realizacja spektaklu oraz wydarzeń towarzyszących została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest966. Promesa 2016.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji