Artykuły

Kraków. Trzeci Tor przywraca życie radiowemu słuchowisku

Krakowscy aktorzy i dzieci z nowohuckiego zespołu Nutka nagrali serię słuchowisk o tematyce historycznej. Są bezpłatnie dostępne w internecie.

Działające w Krakowie Stowarzyszenie Filmowe "Trzeci Tor" porwało się na coś wyjątkowego - stworzyło o słuchowiska radiowe, które przybliżają dzieciom dzieje naszego kraju. W ramach dwóch edycji projektu "Historia dla dzieci" powstało aż czternaście takich słuchowisk.

Płyty z nagraniami trafiły m.in. do ośrodków polonijnych w Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji czy Mołdawii. Prawie tysiąc krążków rozesłano bezpłatnie do polskich szkół i przedszkoli Polski, z czego w pierwszej kolejności do placówek zajmujących dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. Słuchowiska są dodatkowo dostępne na stronie www.historiadladzieci.pl, skąd można je bezpłatnie pobierać i wykorzystywać.

- Staramy się tworzyć prawdziwy teatr radiowy. Historii nie czyta lektor, są odgrywane przez aktorów, co w znacznym stopniu odróżnia je od modnych audiobooków. Nasze słuchowiska pełne są też muzyki, piosenek i efektów dźwiękowych, dzięki czemu słuchacz wchodzi w inną rzeczywistość i przenosi się w czasie. Słuchowiska radiowe zostały ostatnio nieco zapomniane - osobiście uważam, że to ogromna szkoda. Ta forma pozwala bowiem w niezwykły sposób uruchamiać wyobraźnię dziecka - mówi Krzysztof Ridan, prezes Trzeciego Toru.

"Historie dla dzieci" powstały w oparciu o autorskie teksty Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej, uwzględniające sposób percepcji i rozwój emocjonalny dziecka. W słuchowiskach dwoje wnucząt poznaje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski poprzez barwne opowieści dziadka. Dzieci biorą czynny udział w przedstawianiu historii - na przykład dziewczynka wciela się w rolę królowej Kingi lub Bony, a chłopiec w króla Zygmunta Starego lub Kościuszkę.

W projekt od początku zaangażowanych jest troje aktorów. W rolę dziadka wcielił się znakomity Piotr Piecha, na co dzień występujący na deskach Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Wnuczęta grane są przez Zuzannę Drożdż i Dominika Dworaka, który występował wcześniej w spektaklach Teatru Bagatela oraz w Operze Krakowskiej. Każdej bajce towarzyszy piosenka związana tematycznie z opowieścią, wykonana przez dzieci z nowohuckiej Sceny Muzycznej Nutka.

- Najbardziej czasochłonne jest pisanie tekstów. Na ten etap potrzeba około 2-3 miesięcy. Tyle czasu zajmuje napisanie ośmiu słuchowisk oraz konsultacja historyczna. Potem przystępujemy do nagrania, co trwa około tygodnia. Aktorzy pracują codziennie po ok. 5-6 godzin. Potem przychodzi czas montażu, który trwa około l miesiąca - opowiada Krzysztof Ridan.

Obecnie Stowarzyszenie stara się o środki na realizację trzeciej już części "Historii dla dzieci". Kolejne słuchowiska mają objąć okres od I do II Wojny Światowej. Tym sposobem w słuchowiskach opowiedziana zostanie prawie cała historia Polski, począwszy od chrztu Mieszka I.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji