Artykuły

Żadnej litości dla ludzkiej słabości

"Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu" w reżyserii Anny Augustyno­wicz to spektakl, który otwiera we wrocławskim Teatrze Współczesnym cykl spotkań, na których będzie można obejrzeć najbardziej znaczące przedstawienia te­atrów polskich i zagranicz­nych.

Spektakl Anny Augustynowicz rozpoczyna ironicz­ny portret mieszkańców ka­mienicy. Okazuje się, że bo­haterowie to hipokryci. Można w tej galerii ludzkich charakterów dostrzec alko­holika marzącego o karierze malarza, jego matkę, nad­zwyczaj religijną posługacz­kę, rodziców, którzy z sady­zmem traktują swoją córkę oraz panią Grollfeur, wdo­wę po profesorze. To wła­śnie ona jest przyczyną póź­niejszej katastrofy. Chce po­konać bariery wieku, nało­gu i własnej cielesności. Wy­nik ambicji jest brutalnie groteskowy. Podczas cere­monialnie obchodzonych urodzin, wdowa zabija wszystkich biesiadników.

Spektakl nie jest opowie­ścią w duchu "dulszczy­zny", ale interpretacją współczesnej rzeczywisto­ści. Można w nim odnaleźć wszystko to, co skrzętnie ukrywamy nawet przed so­bą. Sztuka odziera z intym­ności. Żadnej litości dla ludzkiej słabości. Paradok­sem jest to, że autor Werner Schwab niewiele różnił się od swoich bohaterów - w noc sylwestrową 1993/1994 umarł po przedawkowaniu alkoholu.

Język sztuki jest pełen brutalnych słów, dosadnych wulgaryzmów. Jest to ro­dzaj nowomowy stworzonej przez Schwaba, która znako­micie współgra z "brud­nym" wnętrzem bohaterów.

Ważne miejsce w przed­stawieniach Augustynowicz spełnia scenografia. W przypadku "Mojej wą­troby..." jest to prze­strzeń kościoła. Pu­bliczność i aktorów łą­czy wspólny stół ofiar­ny, a scenę od widowni odgradzają barierki. Wypełnieniem tej prze­strzeni jest muzyka.

Spektakl Anny Au­gustynowicz został na­grodzony na VII Mię­dzynarodowych Zderze­niach Teatralnych w Kłodzku, a reżyserka w 1998 roku otrzymała paszport "Polityki". Krytycy nazwali "Moją wątrobę..." nowym roz­działem w historii pol­skiego teatru. O tym, czy mieli rację, można się przekonać w sobotę i niedzielę o godzinie 19 w Teatrze Współcze­snym. Po sobotnim przedstawieniu Jacek Sie­radzki i Piotr Gruszczyński poprowadzą spotkanie z twórcami spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji