Artykuły

Wagneriana i Walkiria w Teatrze Wielkim

Po 11 latach na scenę Teatru Wielkiego-Opery Narodowej wraca "Wal­kiria" Richarda Wagnera. Nowym kierownikiem muzycznym przedsta­wienia jest Jacek Kaspszyk. Początek spektaklu o godz. 19 w niedzielę. To­warzyszy mu wystawa w Salach Redu­towych teatru.

W latach 1988 i 1989 na scenie Ope­ry Narodowej zrealizowano wszystkie cztery części wielkiej wagnerowskiej Tetralogii "Złoto Renu", "Walkirię", "Zyg­fryda" i "Zmierzch Bogów".

"Walkirię" wyreżyserował August Everding, autorem scenografii jest Gunther Schneider-Siemssen, a kostiumów - Andrzej Kreutz-Majewski.

"Walkiria" jest dramatem tragicznym rozegranym w trzech potężnych rozmia­rów aktach (I i III trwają, ponad godzinę, a II przeszło dwie godziny).

Jej tragizm jest cechą wyłącznie świata ludzkiego. Związany jest ze śmiertelnością i jej świadomością, z ludzkim poczuciem czasu, z przemija­niem, z kruchością ludzkiej egzystencji.

"Walkiria" rozgrywa się w dwóch ści­śle połączonych ze sobą płaszczyznach: boskiej i ludzkiej.

W listopadowym wznowieniu "Walkirii" zagrają m.in. Douglas Spurlin (Siegmund), Paweł Izdebski i Piotr Nowacki (Hundig), Edward Crafts (Wotan), Kristine Cieslinski i Joanna Cortes (Sieglinde), Hanna Lisowska (Brunhilde) i Monika Chabros (Gerhilde).

Prapremiera "Walkirii" odbyła się w Monachium w 1870 roku. Wznowie­niu w Teatrze Wielkim-Operze Naro­dowej towarzyszy nadzwyczajny pokaz pamiątek wagnerowskich w Salach Redutowych.

Ozdobą pokazu są trzy autografy wa­gnerowskie nigdy dotychczas publicznie w Polsce nie pokazywane. Pochodzą one z dawnej Biblioteki Pruskiej w Berlinie, a obecnie są przechowywane w Bibliote­ce Jagiellońskiej w Krakowie. Jest wśród nich list Richarda Wagnera do Francka z 1846 roku wysłany z Drezna, karta ze sztambucha Zofii Wittenstein z wpisem Wagnera z 1857 roku oraz list do Hansa von Bulowa z 1849 roku. Na wystawie znalazły się też dawne afisze, fotografie i portrety artystów śpiewających najsłyn­niejsze partie wagnerowskie.

Zobaczymy także obraz Gabriela von Maxa "Wenus i Tannhauser" z Muzeum Narodowego w Warszawie i obraz "Elza - scena z Lohengrina" Ferdinanda Leekego z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Tę wystawę możemy oglądać jedynie przez tydzień, do 21 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji