Artykuły

Bydgoszcz. KORWiN kontra ratusz ws. Teatru Kameralnego

- Budowa kolejnego teatru publicznego w Bydgoszczy to błąd. Kiedy był jeszcze czas, trzeba było oddać budynek w prywatne ręce - przekonują przedstawiciele partii KORWiN. Ratusz natomiast czeka na opinie mieszkańców. Ankietę w tej sprawie można wypełnić do końca miesiąca.

Działacze partii KORWiN przekonują, że gdyby nie wieloletnie zaniedbania i brak koncepcji urzędników, wpisany na listę bydgoskich zabytków Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej w centrum miasta nie uległby takiemu zniszczeniu. Jeszcze kilkanaście lat temu można było go zagospodarować dużo taniej i bardzie praktycznie, np. oddając w prywatne ręce.

- Budynek przez lata ulegał degradacji. To wynik braku skutecznego działania i niefrasobliwości władz samorządu. Teraz lata zaniedbań próbuje się naprawić za publiczne pieniądze. A czy Bydgoszczy w ogóle potrzebna jest kolejna publiczna scena teatralna? - mówi Seweryn Stadnicki.

Inni przedstawiciele tego ugrupowania też są przekonani, że to zbyteczny wydatek, w obliczu planowanych w najbliższym latach inwestycji w obiekty kultury w Bydgoszczy, w tym modernizację i przebudowę Filharmonii Pomorskiej czy Teatru Polskiego. Planowana jest również budowa nowej siedziby Akademii Muzycznej.

- Na tym tle budowa kolejnego teatru publicznego to błąd. Miasto będzie musiało wydać jeszcze setki tysięcy złotych na utrzymanie tego obiektu i jego dotowanie. Już teraz władze miasta zakładają powołanie specjalnej instytucji kultury wraz z całym aparatem administracji. Wszyscy będą oczywiście opłacani z naszych publicznych pieniędzy - przekonują członkowie partii.

Konrad Biruta, koordynator młodzieżówki KORWiN krytykował decyzje urzędników, przekonując, że zabytkowy gmach już dawno powinien być oddany w ręce prywatne: - Gdyby byli mądrzejsi i potrafili podejmować lepsze i szybsze decyzje, dawno już wydzierżawiliby budynek lub go sprzedali. Może w tym miejscu udałoby się zbudować prywatny, niezależny teatr, w którym wystawiane byłyby sztuki nie tylko zgodne z politycznym zapotrzebowaniem, a rzeczywistymi potrzebami mieszkańców - uważa.

- Prywatny teatr mógłby finansować się sam, zarabiać na siebie i realizować swoje cele zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji - dodaje rzecznik prasowy partii KORWiN Tomasz Bethke. Jego zdaniem miałoby to też wpływ na ceny biletów. Wróży, że spektakle na scenie komercyjnej kosztowałyby widza mniej niż w teatrze publicznym.

Rewitalizacja dawnego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej została wpisana do tegorocznego budżetu. Przeznaczono na ten cel 80 tys. zł. Niewiele, ale miasto ma zamiar starać się o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Realizacja inwestycji, z wykorzystaniem funduszy unijnych, przewidywana jest na lata 2017-2018.

- W 2017 r. zaczniemy też działania związane z procedurą utworzenia nowej instytucji kultury, powołaniem dyrektora i przygotowaniem do rozpoczęcia działalności. W budynku Kameralnego chcemy stworzyć teatr, który będzie łączył wiele funkcji: m.in. teatru dramatycznego i muzycznego z wiodącą rolą teatru dla dzieci i młodzieży. Naszym zamiarem jest stworzenie obiektu o możliwie wielofunkcyjnym charakterze, który pozwoli na prezentację spektakli zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Na deskach drugiej sceny teatralnej w Bydgoszczy będzie można prezentować różne formy sceniczne, w tym także te muzyczne, o bardziej kameralnym charakterze - zapowiada ratusz.

Pomysł ten urzędnicy postanowili skonsultować z bydgoszczanami. Swoja opinię na temat przeznaczenia i funkcji nowego teatru można wyrazić za pomocą specjalnie przygotowanej w tym celu ankiety. Można ją wypełnić elektronicznie lub tradycyjnie.

- Otrzymaliśmy już ponad 400 ankiet z uwagami na temat przeznaczenia i funkcji Teatru Kameralnego. Na głosy czekamy do 31 marca - zachęca ratusz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji