Artykuły

Próba generalna Czarnej maski

NAPIĘCIE sięgnęło zenitu. Prawdopodobnie można by je­szcze trzy tygodnie próbować i zawsze coś znalazłoby się do ulepszenia. Czas jednak jest nieubłagany i w niedzie­lę 25 października o godz. 19 kurtyna musi iść w górę. Polska prapremiera "Czarnej maski" Krzysztofa Penderec­kiego w poznańskim Teatrze Wielkim stanie się wtedy faktem.

Dzisiaj o godzinie 18 roz­pocznie się próba generalna. Całkowicie przy drzwiach zamkniętych, tak jak zapo­wiadaliśmy. Wczoraj pracowa­ła podczas próby jedynie eki­pa telewizyjna. Jutrzejsza so­bota będzie dla całego zespo­łu wykonawców - dniem wolnym, przeznaczonym na wypoczynek po morderczej pracy ostatnich zwłaszcza dni.

Tymczasem dyrekcja Tea­tru bez przerwy jeszcze za­sypywana jest telefonami i teleksami osób, które koniecz­nie chcą uczestniczyć w nie­dzielnym wydarzeniu. Niektóre co prawda przypomniały so­bie o tym dopiero teraz. Li­sta gości Teatru i osobistych gości państwa Pendereckich jest rekordowa, lecz ostatecz­nie zamknięta.

Główny bohater, Krzysztof Penderecki przyjedzie do Poz­nania w sobotę prosto z Londynu. W niedzielę rano odbę­dzie próbę w auli UAM z wykonawcami swojego "Polskiego Requiem", którym - jak wiadomo - zadyryguje w poniedziałkowy wieczór. (rp)

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest pierwszą uczelnią w kraju, która wy­różnia Krzysztofa Penderec­kiego tytułem doktora hono­ris causa. Wcześniej uczyniło to 7 uczelni europejskich i amerykańskich, a mianowicie: Rochester (USA), Louven (Belgia), Bordeaux (Francja), St. Olaf (USA), Georgetown (USA), Madryt i Belgrad.

Tym razem inicjatorem na­dania tytułu był Zakład Mu­zykologii, działający w ra­mach Instytutu Historii Sztu­ki UAM. W styczniu br. uchwałę akceptującą tę pro­pozycję podjęła Rada Wy­działu Historii, a w połowie roku odpowiednią uchwałę podjął Senat UAM.

Sama procedura, poprze­dzająca akt wręczenia dyplo­mu doktora honoris causa, trwa nieraz 2 - 3 lata, gdyż wymagane są również opinie dwóch innych senatów akade­mickich. 10-miesięczny okres, jaki upłynął od stycznia, moż­na więc uznać za rekordowo krótki.

UAM nada niezwykle pod­niosły charakter poniedziałko­wej uroczystości przyznania tytułu. Odbędzie się ona w dużej auli UAM o godz. 13 z udziałem całego Senatu.

Po wystąpieniu rektora UAM, prof. dr hab. Jacka Fisiaka życiorys prof. Krzyszto­fa Pendereckiego przedstawi dziekan Wydziału Historii, doc. dr hab. Witold Szulc. Na­stępnie merytoryczne uzasad­nienie kandydatury przedsta­wi promotor uroczystości prof. dr hab. Eugeniusz Iwanoyko z Zakładu Muzykologii. Ocze­kuje się również zabrania głosu przez Krzysztofa Pen­dereckiego.

W uroczystości weźmie udział Chór Akademicki UAM.

Przypomnijmy, że Krzysztof Penderecki jest drugim wiel­kim kompozytorem polskim, któremu Uniwersytet w Poz­naniu przyznaje tytuł doktora honoris causa. W 1924 wy­różniono w ten sposób Igna­cego Paderewskiego. (jaz)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji