Artykuły

TVP Kultura po "dobrej zmianie". Co zmieni się w ramówce?

Więcej publicystyki i informacji, nowi prowadzący nie tylko z prawicy, kontynuacja programów o filmie, teatrze i sztukach wizualnych - dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz ogłosił nową ramówkę, która startuje w marcu. Zamiast oczekiwanej "dobrej zmiany" kanał o kulturze przechodzi miękką ewolucję - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Nominacja Matyszkowicza na dyrektora TVP Kultura obudziła nadzieje, że jedyny kanał o kulturze w Telewizji Polskiej nie zostanie poddany ideologicznej czystce i wykorzystany na froncie propagandy "dobrej zmiany". Filozof z wykształcenia, szef elitarnego konserwatywnego kwartalnika "Fronda LUX" zapowiadał, że TVP Kultura stanie się miejscem prezentacji różnych opinii i światopoglądów. Te nadzieje potwierdza ramówka, którą nowy dyrektor przedstawił we wtorek. Widać w niej ideowy przechył w prawo, ale obok dziennikarzy związanych z prawicą na antenie pojawią się twórcy i publicyści niekojarzeni z obozem rządzącym.

Publicystyka:

Najwięcej zmian ma być w publicystyce. Nowy talk-show o ideach "Tanie dranie" poprowadzą Krzysztof Kłopotowski, krytyk filmowy związany z tygodnikiem "wSieci" i TV Republika, oraz Jakub Moroz, członek redakcji konserwatywnych kwartalników "Pressje" oraz "Fronda". Na antenę powróci program "Trzeci punkt widzenia", zawieszony w 2010 r. z powodu kryzysu finansowego w TVP, o który ostatnio upominał się minister kultury Piotr Gliński. Dyskutować w nim będzie ta sama co przed laty trójka konserwatywnych intelektualistów z kręgu "Teologii Politycznej": filozof Dariusz Karłowicz, historyk idei Marek Cichocki, w przeszłości doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i Dariusz Gawin, filozof i publicysta, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Z drugiej strony Matyszkowicz do współpracy zaprosił Łukasza Orbitowskiego, pisarza specjalizującego się w fantastyce i powieści grozy, laureata Paszportu Polityki 2015 za książkę "Inna dusza" publikującego stale w "Gazecie Wyborczej". Orbitowski poprowadzi autorski program "Dezerterzy" o twórcach spoza medialnego mainstreamu. Jego pierwszym gościem będzie muzyk rockowy, wokalista zespołu Armia Tomasz Budzyński.

Matyszkowicz zapowiedział także poszerzanie grona prowadzących o nowe osoby, w tym pisarkę Sylwię Chutnik i Maxa Cegielskiego, dziennikarza, który za dyrekcji Katarzyny Janowskiej współprowadził flagowy program TVP Kultura "Hala odlotów" (będzie współprowadził specjalne sobotnie wydanie "Informacji kulturalnych ekstra").

Sam Matyszkowicz poprowadzi program o literaturze "Chuligan literacki" (wcześniej prowadził podobny program "Literatura na trzeźwo" w TV Republika). Gościem pierwszego wydania będzie poeta i eseista Przemysław Dakowicz, autor "Ćwiczeń duchownych" publikujący na łamach "Gazety Polskiej Codziennie".

Kultura spoza Warszawy

TVP Kultura ma być w większym stopniu zintegrowana z głównymi antenami, magazyn kulturalny "Pegaz", który wróci na antenę Jedynki, będą tworzyć dziennikarze z Kultury, poprowadzi go Agnieszka Szydłowska z radiowej Trójki. Jedynka ma emitować skrót "Informacji kulturalnych" jako "Pegaz flash".

Matyszkowicz chce, aby programy TVP Kultura w większym stopniu pokazywały pozawarszawskie życie kulturalne, służyć ma temu m.in. nadawany pięć dni w tygodniu serwis "Informacji kulturalnych".

W takich dziedzinach jak teatr, film i sztuki wizualne zapowiada się kontynuacja. W marcu obejrzymy cykl przedstawień z udziałem Magdy Cieleckiej i pierwszą w historii TVP Kultura transmisję z premiery teatralnej: "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Teatru Wierszalin z Supraśla. Kolejne wydania "Niedzieli z..." poświęcone będą twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego. W paśmie porannym pojawi się nowy program "Kultura fizyczna", do którego pięciominutowe prace wideo inspirowane gimnastyką będą realizowali młodzi artyści multimedialni, m.in. Anna Molska, Ada Karczmarczyk, Grzegorz Laszuk (to autorski projekt artystki Laury Paweli i Marcina Kamińskiego).

W paśmie filmowym TVP Kultura wyemituje w marcu m.in. "Miłość" Michaela Haneke i "Papuszę" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Na antenie pozostanie popularny "Tygodnik kulturalny", program z udziałem recenzentów prowadzony przez Michała Chacińskiego.

Powodzenie nowych planów kanału zależy od finansów: obecny budżet wynoszący ok. 20 mln zł jest niewystarczający. Mniej niż połowa przeznaczona jest na produkcję. Matyszkowicz chce zdobyć co najmniej drugie tyle - jako potencjalnych partnerów wymienia narodowe instytuty kulturalne, samorządy, spółki skarbu państwa i biznes prywatny.

- Dostałem od wielu komentatorów kredyt zaufania, zrobię wszystko, aby go nie zawieść. Chcę, aby TVP Kultura była przestrzenią wspólną, taką, którą każdy z państwa uzna za swoją - zadeklarował Mateusz Matyszkowicz.

Komentarz Romana Pawłowskiego: Dyskusje we własnym gronie

Nowej redakcji TVP Kultura dobrze posłużyła rezygnacja Piotra Zaremby, publicysty i wicenaczelnego prawicowego tygodnika "wSieci", który miał objąć stanowisko zastępcy dyrektora ds. publicystyki. W ostatniej chwili Zaremba się wycofał, kiedy okazało się, że musiałby zrezygnować z pracy we wpływowym tygodniku. Brak na pokładzie oficera politycznego tworzy większą przestrzeń do myślenia i działania, co daje się odczuć w propozycjach nowej ramówki TVP Kultura.

Jeżeli czegoś tu brakuje, to miejsca rzeczywistego sporu o wartości w kulturze. Oddanie paru programów ludziom spoza prawicy nie zbuduje przestrzeni dialogu, jaką była np. "Hala odlotów" prowadzona przed poprzednią dyrektorkę Katarzynę Janowską. Dyskutowali w niej przedstawiciele lewicy, prawicy i ideowego centrum.

Na razie prawica po staremu dyskutuje we własnym gronie (Kłopotowski - Moroz, trzej muszkieterowie z "Teologii Politycznej"), lewica - w swoim. Jeśli rzeczywiście TVP Kultura chce konfrontować różne prądy w polskiej kulturze, na antenie powinno się znaleźć miejsce dla takiego programu pozbawionego uprzedzeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji