Artykuły

Kraków. Romans i horror w teatrze

Panna z dobrego domu i trener tenisa. A w tle zbrodnia. To tylko czꜶć atrakcji, jakie zafundował nam Gombrowicz w „"Opętanych". Możemy na nie liczyć w Teatrze im. J. Słowackiego. Zobaczymy coœ więcej niż powieśœć dla kucharek.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego ujrzymy „"Opętanych" Witolda Gombrowicza. Spektakl przygotował reżyser Tadeusz Bradecki we współpracy ze scenografem Janem Polewką. Kryminalna intryga, wątek romansowy, działanie sił nadprzyrodzonych... Na scenie będzie się działo!

- Fascynujący jest dla mnie fakt, że "„Opętani" to dzieło, do którego Gombrowicz nie chciał się przyznać, a które przecież zawiera w sobie wszystkie wątki znane z jego twórczoœści, zarówno prozaicznej jak i dramaturgicznej. Znajdziemy tu nie tylko elementy powieœci gotyckiej, typowo „"harlequinowego" romansidła czy satyry społecznej, ale również całkiem poważny, filozoficzny wręcz dyskurs o naturze zła w człowieku - mówi Tadeusz Bradecki.

Powieść Gombrowicza "„Opętani" drukowana była pod pseudonimem Z. Niewieski w 1939 roku w odcinkach na łamach dzienników: "„Dobry Wieczór - Kurier Codzienny" oraz "„Express Poranny". Do jej autorstwa Gombrowicz przyznał się dopiero tuż przed śœmiercią w 1969 roku.

Twórca "„Trans-Atlantyku" i „"Ferdydurke" pogardliwie nazywał swoje dzieło „"powieśœcią dla kucharek", otwarcie przyznając, że początkowo podjął nad nią pracę jedynie dla wysokiego honorarium. „"Opętani" pomyœślani byli jako niskiej klasy pastisz gatunków literatury popularnej - gotyckiego romansu, sensacji, kryminału, horroru.

Zadanie wcale nie okazało się jednak tak proste, jak się Gombrowiczowi wydawało i ostatecznie doprowadziło go do wyznania, że "„napisanie złej powieœci nie jest bodaj łatwiejsze od napisania dobrej". Jakby w opozycji do tego stanowiska książka zyskała uznanie w oczach czytelników, a z czasem i krytyki. Zauważono, że pomimo szczerych chęci, nie udało się Gombrowiczowi popełnić złego dzieła i nie odcisnąć na nim swojego charakterystycznego, autorskiego œładu.

Krytyka doceniła parodystyczną żonglerkę gatunkami, przerysowanie postaci i przykuwającą do lektury wielowątkowośœć.

Głównym wątkiem jest niespodziewana i gwałtowna miłoœść pomiędzy Mają Ochołowską - panną z dobrego domu a Marianem Walczakiem vel Leszczukiem - dwudziestoletnim trenerem tenisa. Tłem są tajemnicze wydarzenia rozgrywające się w fikcyjnym zamku w Mysłoczy. Zamek, opętanie, zbrodnia... To tylko ułamek atrakcji skrywających się w tej fabule, która okazała się doskonałym materiałem dla teatru.

- Gombrowicz stworzył mocno przerysowany portret barwnego społeczeństwa przedwojennej Polski, który my odczytujemy w kontekśœcie widma nadciągającej wojny. Niesłusznym byłoby ograniczanie poetyki tej powieœci do jednego wyłączenie tonu, dlatego w naszym przedstawieniu szukamy wszystkich melodii przez Gombrowicza w tej historii zawartych - dodaje reżyser.

Na scenie zobaczymy m.in: Rafała Dziwisza, Feliksa Szajnerta, Tomasza Międzika, Jerzego ŒŚwiatłonia, Krzysztofa Jędryska, Lidię Bogaczównę.

***

"Opętani"

Teatr im. J. Słowackiego

„Duża Scena, pl. Św. Ducha 1

13 lutego 2016, 19.00 (premiera)

14, 16-17 lutego 2016

26-28 lutego 2016

15-17 marca, godz. 19.00

Bilety: od 15 do 50 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji