Artykuły

Słoń wysiedział jajo!

Od wczoraj na scenie Białostockiego Teatru Lalek możemy oglądać przedstawienie "Ale jajo!" go­ścinnie grane przez Teatr "Lalka" z Warszawy. Auto­rem scenariusza (na motywach opowiastki Theodora Seussa Geisela "Słoń, który wysiedział jajko"), reżyse­rem i autorem scenariusza jest Konrad Dworakowski (absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej). Scenografię stworzył Andrzej Dworakowski, muzykę Krzysztof Dzierma, a opiekę artystyczną spra­wował Wojciech Kobrzyński.

Efektem tej współpracy jest widowisko, na które śmiało można zaprowadzić wszystkie dzieci - począw­szy od kilkuletnich malców. Spektakl opowiadający o słoniu, który zgodził się wysiedzieć ptasie jajo, ma wszy­stkie cechy dobrego widowiska dla najmłodszych: sporo piosenek, jasną intrygę, niewiele tekstu, piękne i pomy­słowo wykonane lalki, a kończy się czytelnym morałem.

Przestrzeń sceniczna została zorganizowana za po­mocą czterech ruchomych parawanów. Scenografię uzupełniają "ruchome obrazy" - olbrzymie plansze-pocztówki z wakacji, na których część elementów ulega zmianie w czasie prezentacji (np. ubywa czerwonego na­poju w szklance). W tym otoczeniu występuje para głów­nych bohaterów (niezwykle pomysłowo zaprojektowa­ne i ładnie prowadzone lalki): słoń i Grzebielucha (ptasior przypominający strusia). Leniwe ptaszysko szuka kogoś, kto wysiedzi jego wielkie jajo. Nie chce tego zro­bić dżdżownica, kangur nie potrafi, a kukułka szuka za­stępczej rodziny dla własnego jaja. W końcu Grzebielu­cha trafia na poczciwego słonia. Ten, wzruszony udawa­ną rozpaczą Grzebieluchy, godzi się wysiedzieć jajo. Tak zaczynają się kłopoty poczciwca. Grzebielucha wyjeż­dża na wakacje i przestaje się interesować jajem. Zwie­rzęta wyśmiewają się ze słonia, który przez wiele miesię­cy siedzi na nim dzielnie. Jego trud zostanie nagrodzo­ny. Jak? Tego dowiecie się w teatrze. A morał opowiast­ki? Życiowy: warto dotrzymać słowa, nawet wtedy, gdy jest się z tego powodu obiektem drwin. Przedstawienie można oglądać jeszcze dziś, jutro i pojutrze o godz. 9 i 11 oraz w sobotę i niedzielę (16 i 17 października) o godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji