Artykuły

Przyjechała nawet sama Wiszniewska

Niemieckie występy poznańskiego Teatru Wielkiego z operą "Galina" zostały uznane za ważne wydarzenia artystyczne.

Niemieckie miasto Heilbronn do 12 lutego gości zespół artystyczny Ope­ry Poznańskiej. Na deskach miejsco­wego Teatru Dramatycznego 12 razy z rzędu wystawiana jest opera Mar­cela Landowskiego "Galina" w reży­serii Marka Weiss-Grzesińskiego.

Współpraca z polskimi artystami ma już kilkunastoletnią tradycję, za sprawą dyrektora Sławomira Pietrasa i impresaria Barbary Śliwińskiej. Mieszkańcy Heilbronn i okolic co roku wypełniają wiel­ką widownię teatralną na 1000 miejsc, by zapoznać się z najlepszymi spektakla­mi polskich gości. Kilka lat temu z wiel­ką aprobatą spotkały się "Czarodziejski flet" i "Wesele Figara" Mozarta.

- Zdołaliśmy do tego stopnia prze­konać publiczność z Heilbronn do na­szych produkcji, że i "Diabły z Loudun", i "Galina" są grane 12 razy przy komplecie publiczności. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo w Polsce nie ma miejsca, gdzie można byłoby zagrać te spektakle z taką frekwencją - mówi Sławomir Pietras. W przyszłym se­zonie poznański teatr zamierza poka­zać "Madame Butterfly".

Liczący 250 tys. mieszkańców Heil­bronn jest znany w Europie z produkcji samochodów, ale nie tylko. Jest też waż­nym ośrodkiem kulturalnym regionu Badenia-Wirtembergia. W mieście działa teatr dziecięcy i komediowy, na stałe jest zatrudniony zespół dramatyczny oraz or­kiestra miejska. Żeby zapoznać miesz­kańców z operą i baletem, Klaus Wagner - dyrektor miejscowego Teatru Drama­tycznego - raz w roku zaprasza na go­ścinne występy najlepsze jego zdaniem zespoły artystyczne. Wagner w przecią­gu 25 lat swojej działalności wychował własną muzyczną publiczność, proponu­jąc mieszkańcom miasta abonamenty na różnego rodzaju przedstawienia oraz zorganizował specjalny dowóz wycie­czek z okolicznych miejscowości.

Spektakl "Galina", wystawiony w Po­znaniu w 1999 roku, wzbudził jego szczególne zainteresowanie. Niemiecka publiczność już miała okazję zapoznać się z nim na festiwalu operowym w Hannowerze podczas światowej wystawy EXPO 2000. Przedstawienie miało wiel­kie powodzenie i uzyskało rozgłos w ca­łych Niemczech.

Dzieło jest osnute na pamiętnikach wielkiej rosyjskiej śpiewaczki opero­wej, primadonny teatru Bolszoj w Mo­skwie, Galiny Wiszniewskiej. Ukazały się one po raz pierwszy w języku rosyj­skim w 1984 roku i od razu zostały przetłumaczone na kilka języków, sta­jąc się bestsellerem na rynkach wy­dawniczych w Stanach Zjednoczo­nych, Anglii i Francji.

Marcel Landowski, francuski kom­pozytor polskiego pochodzenia, po przeczytaniu pamiętników napisał ope­rę "Galina". W roku 1996 w Operze Lyońskiej odbyła się francuska prapre­miera. Trzy lata później dzieło wysta­wił teatr w Poznaniu, a rok temu pa­miętniki wydano w języku polskim. Wówczas premierowy spektakl za­szczyciła swoją obecnością sama Gali­na Wiszniewska.

Opera opowiada o dramatycznych lo­sach wielkiej śpiewaczki, wplecionych w tragiczne wydarzenia w Rosji Sowiec­kiej. Oprócz głównej postaci na scenie pojawiają się bohaterowie bezpośrednio związani z jej życiem - wybitny wiolon­czelista, prywatnie mąż śpiewaczki, Mścisław Rostropowicz oraz światowej sławy pisarz Aleksander Sołżenicyn.

28 stycznia Galina Wiszniewska przy­jechała do Heilbronn na zaproszenie dy­rektora Klausa Wagnera i uczestniczyła w specjalnie zorganizowanym na jej cześć spotkaniu z wielbicielami jej sztuki. 30 stycznia odbył się pierwszy spektakl. Partię Galiny wykonywały trzy śpiewacz­ki: Galiny-dziecka - Ewa Bochańska, Galiny-dziewczyny - Agnieszka Kozłowska i dorosłej - Roma Jakubowicz-Handke.

Sukces spektaklu przeszedł oczeki­wania. Wypełniona po brzegi widownia długimi brawami na stojąco dziękowała wykonawcom oraz Galinie Wiszniewskiej, którą zaproszono na scenę po za­kończeniu przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji