Artykuły

Skierniewice. Otwarcie wystawy "Chłopi" w 160 wydaniach

Wystawę "Chłopi" w 160 wydaniach z kolekcji Zbigniewa Stania mogą od czwartku oglądać mieszkańcy Skierniewic. Ekspozycja prezentowana jest w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości i czynna będzie do 17 marca.

Jak poinformowała Małgorzata Lipska-Szpunar z RATP na wystawie prezentowane są różnojęzyczne wydania dzieła Władysława Reymonta. Na ekspozycji znalazły się m.in.: egzemplarze w języku chińskim, szwedzkim, chorwackim, hebrajskim czy polskim.

Dodała, że wszystkie prezentowane książki pochodzą z prywatnej kolekcji Zbigniewa Stania - właściciela Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. To w tej wsi Reymont umiejscowił akcję powieści "Chłopi".

Lipska-Szpunar zwróciła uwagę, że pamięć o Władysławie Reymoncie jest w "regionie wciąż żywa". Jak mówiła pisarz był związany przez wiele lat nie tylko z takimi miejscowościami jak Lipce, Krosnowa, Rogów, Przyłęk Duży, ale również ze Skierniewicami. - W Skierniewicach bywał, miał przyjaciół, grał w amatorskim teatrze - mówiła.

Przypomniała, że w grudniu ub. roku minęła 90. rocznica śmierci Reymonta, któremu światową sławę przyniosła powieść "Chłopi".

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) - był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie), próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".

W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 roku literacką Nagrodą Nobla.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji