Artykuły

"Noc cudów" w Teatrze Dramatycznym

Konstanty Ildefons Gałczyński był szczególnie ulubionym przez aktorów poetą. Jego wiersze by­ły i są najczęściej recytowane za­równo przez zawodowych akto­rów, jak i amatorów. Pełne po­lotu, fantazji i liryzmu - praw­dy i absurdu są przede wszyst­kim bardzo bliskie dla każdego człowieka: dla młodzieży i dla ludzi dojrzałych. Z "prób teatralnych" poety naj­większy rozgłos zyskał sobie najmniejszy teatr świata "Zielo­na Gęś". Były to miniaturki, drobne scenki satyryczne ośmie­szające aktualne bolączki itd. Oto jak w całości wygląda jed­na ze sztuk którą miał "zaszczyt przedstawić" teatrzyk "Zielona Gęś".

ŻARŁOCZNA EWA

Wąż (podaje Ewie Jabłko na ta­cy): ugryź i daj Adamowi.

Adam (ryczy) Daj ugryźć! Daj ugryźć!

Ewa zjada całe jabłko.

Wąż (przerażony) Co teraz będzie

Adam. Niedobrze. Cała biblia na nic. (Kurtyna)

"Noc cudów" - to kabaret poe­tycki, oparty na farsie Gałczyń­skiego "Babcia i wnuczek", wzbo­gacona licznymi scenkami z tea­trzyku "Zielona Gęś" oraz frag­mentami wierszy. Wątek fabu­larny widowiska ukazuje dziwne przygody babci i jej wnuczka. Babcia nie tylko wierzy we wszelkie możliwe cuda, ale ich poszukuje i nimi żyje. Zbyszek, jego dziewczyna i dwaj koledzy postanawiają staruszkę wyleczyć z jej łatwowierności.

Preparują nadzwyczajny doda­tek o cudzie w leśniczówce, gdzie pojawił się dzik z głową Bato­rego, a miejscowa ludność znosi mu ofiary. Oczywiście babcia z młodzieżą wyrusza zobaczyć cud. Również na naiwności ludzkiej żeruje dwóch spryciarzy Adamus i Rączka. "Noc cudów" zawiera wiele różnorodnych elementów: zamiłowanie poety do absurdal­nego żartu, akcenty groteskowe, poetyckość, liryzm i baśniową fantazję. "Noc cudów" daje duże możliwości inscenizacyjne, młody re­żyser Piotr Piaskowski wprowa­dza wiele piosenek, taniec, muzyka w strojach stylowych i wie­le umowności. Pomysłowe i dow­cipne dekoracje Jana Kosińskie­go (zastrzeżenie moje wywołał kostium babci - znakomitej ak­torki Danuty Szaflarskiej, nie­potrzebnie przypominającej jej sylwetkę z poprzedniej sztuki "Napoleon i Ja").

Aktorzy: Danuta Szaflarska, Janina Traczykówna, Maciej Damięcki, Wojciech Duryasz, Zygmunt Kęstowicz, Zbigniew Koczanowicz i Ryszard Pietruski świetnie rozumieją poetę i sami traktują spektakl, jako uroczą, pełną poezji zabawę. Teatrzyk "Zielona Gęś" "Noc cudów" jak i cała poezja Gałczyńskiego są ciągle źródłem repertuarowym dla ambitniejszych zespołów nie­zawodowych. Dlatego bardzo polecam obejrzenie pięknie przygo­towanego widowiska, które może być źródłem twórczej inspiracji dla zespołów studenckich i ama­torskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji