Artykuły

W promieniowaniu miłosierdzia

Przedstawienie alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej "Wczoraj. Dziś. Zawsze" ukazujące wydarzenia z życia św. Maksymiliana Kolbego wpisuje się w szerszy kontekst zdarzeń, zarówno tych z pogranicza transcendencji, jak i rzeczywistości zewnętrznej. Tej, w której dziś żyjemy - pisze Temida Stankiewicz- Podhorecka w Naszym Dzienniku.

Spektakl wystawiany w czasie, kiedy Papież Franciszek otwarciem Świętych Drzwi inauguruje Rok Miłosierdzia, niesie ze sobą specjalne znaczenie. To wydarzenie ubogaca go i wpisuje w nadzwyczajną aktualność zdarzeń. Nie można też pominąć faktu, że premiera przedstawienia odbyła się w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, której wielkim czcicielem był św. Maksymilian Kolbe. Zawierzył Matce Bożej całe swoje życie i wszystkie swoje dzieła, m.in. utworzenie Zgromadzenia Rycerstwo Niepokalanej czy wydawanie miesięcznika "Rycerz Niepokalanej", a także stworzenie klasztoru Niepokalanów, nie tylko w Polsce, ale także w Japonii w Nagasaki. I wiele innych dzieł, wszak znane (i wypowiadane ze sceny) słowa św. Maksymiliana, że "rozum, za którym nie stoi wiara, szybko może stać się narzędziem szatana", mają potwierdzenie w jego czynach i szerokich horyzontach myślowych połączonych z wybitnymi zdolnościami organizacyjnymi.

I właśnie ów japoński Niepokalanów jest punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia. Dwóch dziennikarzy (Michał Nowotniak i Michał Wydryszek) zapewnia swego szefa (Jarosław Miłkowski), iż temat, który wymyślili, z pewnością wzbudzi zainteresowanie czytelników. Oto w 70. rocznicę zrzucenia bomby na Nagasaki dziennikarze znajdują akcent polski. Gdy Amerykanie zrzucili bombę na Nagasaki, z miasta nic nie zostało. Ale w cudowny sposób ocalał jedyny budynek, klasztor zamieszkały przez polskich franciszkanów, którego twórcą był o. Maksymilian Kolbe. Dziennikarze, starając się zatem zgłębić wiedzę na temat tej wyjątkowej postaci, wybierają się do Niepokalanowa, gdzie młody zakonnik (Radosław Tkaczyk) opowiada o życiu i o tym, w jaki sposób zginął o. Maksymilian Kolbe.

Rzetelna i w założeniu skromna reżyseria Dariusza Kowalskiego nie wysuwa się na plan pierwszy. Nie odwraca uwagi widza od istoty sprawy, czyli aktorów niosących niezwykle ważne treści spektaklu (tylko te mikroporty, niepotrzebne). Narracja prowadzona jest w zasadzie linearnie ze wstawkami retrospektywnymi (zaznaczonymi znakomitą muzyką, dźwiękiem i światłem), w których pojawia się o. Maksymilian Maria Kolbe (Łukasz Piotrowski wyraźnie zafascynowany o. Kolbem gra tę rolę na sporej emocji oraz wyraźnej identyfikacji z postacią swego bohatera). Ten spektakl ma jeszcze dodatkowe znaczenie. Otóż przybliżenie i bliższe poznanie postaci świętego pełni tu także rolę formacyjną dla kształtowania postawy odwagi, siły charakteru oraz oglądu świata tych młodych kleryków będących dopiero u początków swojej drogi, wkrótce kapłańskiej przecież. Takich niezłomnych Maksymilianów pilnie nam dziś potrzeba.

W spektaklu prócz wymienionych już osób występują: Jakub Sędek (Dziennikarz III), Michał Nowotniak (zakonnik w Rzymie), Robert Noiszewski (lekarz), Karol Wejda (kustosz) i Sylwester Bryska (niemiecki oficer obozowy w Auschwitz). Wszystkie role zagrane wyraziście, przekonująco, a przy tym każda postać ma indywidualny charakter, własną osobowość i temperament. Widoczne ogromne zaangażowanie alumnów w przedstawienie daje owoce wymierne nie tylko w warstwie intelektualno-artystycznej, ale nade wszystko duchowej. Jest jak delikatne promieniowanie miłosierdzia słane do nich jakąś tajemną drogą od bohatera, o którym w sposób artystyczny głoszą prawdę.

________________________________________

"Wczoraj. Dziś. Zawsze" wg sztuki Agnieszki Przybyszewskiej, reż. Dariusz Kowalski, scenar. Dariusz Kowalski, Łukasz Piotrowski, Karol Wejda, oprac. muz. Tomasz Łuc, światło Olgierd Filipowicz, WSDDW-P, Warszawa.

________________________________________

Spektakle będą wystawiane w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2 (Warszawa-Tarchomin) w następujących terminach: 12 grudnia (sobota) - godz. 14.00, 16.30 i 19.00

13 grudnia (niedziela) - godz. 15.00 i 18.00

15 grudnia (wtorek) - godz. 18.30

19 grudnia (sobota) - godz. 14.00, 16.30 i 19.00

20 grudnia (niedziela) - godz. 15.00 i 18.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji