Artykuły

Łódź. Edukacja teatralno-filmowa w Teatrze Powszechnym

Aktor Andrzej Jakubas opowiadał o teatrze Szekspirowskim i teatrze Moliera po spektaklu "Szkoła żon", a Mieczysław Kuźmicki (wybitny filmoznawca, współtwórca łódzkiego Muzeum Kinematografii) zainaugurował nowy projekt edukacyjny adresowany do młodych widzów.

Spotkania z Kuźmickim (na zdjęciu) poprzedzające prezentację spektaklu "Wytwórnia piosenek" mają na celu przybliżenie młodym ludziom historii Łodzi filmowej. Tematyka podyktowana jest odniesieniami historycznymi, które pojawiają się w sztuce Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki związanej z historią Łodzi. Opowiada ona o pierwszym polskim pełnometrażowym filmie "Zakazane piosenki" w reż. Ludwika Starskiego i Leona Buczkowskiego.

Wykład poświęcony był początkom rodzącego się w Łodzi filmu, bohaterom spektaklu, także kultowym postaciom polskiego kina, m.in. Henrykowi Szlachetowi kierownikowi zdjęć do ponad 30 filmów, który do dziś pojawia się w anegdotach artystów, którzy jeszcze go pamiętają. Przybliżając sylwetki realizatorów, Kuźmicki mówił m.in. o nagrodzonym Oscarem Allanie Starskim, synu Ludwika Starskiego, który przygotowywał scenografię sztuki. - Dla Allana Starskiego praca nad scenografią do "Wytwórni piosenek" zaczęła się, gdy razem z ojcem spacerował wśród dekoracji do "Zakazanych piosenek" - powiedział.

Kolejne spotkania z "Wytwórnią piosenek", historią, filmem i teatrem już w styczniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji