Artykuły

Warszawa. "Rasa pieczęci" w Migrator Theatre

Simon Mol (Moleke Mo-Njie) [na zdjęciu] jest poetą i dramaturgiem, uchodźcą z Kamerunu, od pięciu lat mieszkającym w Polsce. Prapremiera jego sztuki "Rasa pieczęci" odbyła się niedawno w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Następne pokazy odbędą się 16 lutego w klubie Piekarnia i 17 lutego w Ośrodku Działań Twórczych przy ul. 1 Sierpnia 36 a. Będą też grane w klubach Punkt i Le Madame.

- W "Rasie pieczęci" pisałem o życiu codziennym uchodźców na emigracji - mówi Simon Mol. - Akcja rozgrywa się wprawdzie w polskim ośrodku dla uchodźców, ale przesłanie sztuki jest uniwersalne. Porusza ona z jednej strony sprawy polityki migracji i urzędów powołanych do jej przestrzegania, a z drugiej - problemy mieszkańców ośrodka. Na styku interesów obu grup niekiedy iskrzy i rodzą się konflikty. Na szczęście są jeszcze inni ludzie, społecznie działający na rzecz emigrantów, walczący o ich równe i sprawiedliwe traktowanie.

Głównym bohaterem jest Afrykańczyk, który po tragicznych przejściach we własnym kraju znalazł się na emigracji, gdzie pomagają mu się zaaklimatyzować lekarze, prawnicy i inni ludzie dobrego serca. Trudne sytuacje i napięcia starałem się rozładować humorem. Niesie on nadzieję w sytuacji, która wydaje się bez wyjścia. Będą też akcenty satyryczne ukazujące nieprzemyślane działania niektórych urzędników decydujących o losie emigrantów.

W polskojęzycznym przedstawieniu wystąpią profesjonalni aktorzy oraz amatorzy z Kongo, Angoli, Sudanu, Nigerii, Inguszetii i Polski - gościnnie Mikołaj Klimek i Katarzyna Romańczuk, aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie. Mecenasem spektaklu jest Austriackie Forum Kultury oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji