Artykuły

Wrocław. Międzynarodowe seminarium "Więcej niż teatr"

W najbliższy piątek i sobotę, w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c, będzie można wziąć udział w międzynarodowym seminarium organizowanym przez Instytut Grotowskiego skierowanym do praktyków teatru, krytyków teatralnych, dziennikarzy, liderów działań społecznych, studentów i doktorantów, otwartych na poszerzenie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych w perspektywie spotkań z osobami z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowe seminarium stanowi część projektu "Więcej niż teatr" organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koncentruje się wokół sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami. Poruszając się w przestrzeni sztuk performatywnych, w szczególności teatru, sztuk wizualnych oraz filmu, organizatorzy chcą badać, w jaki sposób podmiotowa obecność osób określanych jako niepełnosprawne weryfikuje to, co do tej pory przyjmowano w różnych obszarach bez zastrzeżeń. Kuratorki projektu, Jana Pilátová, Justyna Sobczyk, Magdalena Hasiuk oraz Anna Zubrzycki, podkreślają: "Naszym celem jest skierowanie uwagi na rozwijający się w Polsce od ponad dwudziestu lat obszar sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami i spojrzenie na niego w szerszym kontekście. Chcemy powołać wspólną przestrzeń, która umożliwi spotkanie osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, a także postawienie wielu pytań (czy wywołanie dyskusji), które pozwolą - taką mamy nadzieję - pójść dalej w pracy z aktorem/osobą z niepełnosprawnością. Zaplanowane wydarzenia mają inspirować do odważnego wychodzenia poza własny ogródek, własne więzienie, by spotykać się z innymi osobami, które podobnie jak my próbują, szukają i tworzą na pograniczu teatru, sztuki art brut, filmu i muzyki".

Projekt "Więcej niż teatr" zostanie zainaugurowany międzynarodowym seminarium, które odbędzie się w dniach 11-12 grudnia 2015 we Wrocławiu, skupiającym praktyków, teoretyków i specjalistów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Semestr potrwa od lutego do kwietnia i obejmie sesje warsztatowo-wykładowe poświęcone tematom: integracji/wspólnoty, kwestii estetycznych i procesu rozwoju artystów. Między 19 maja a 1 czerwca 2016 zaplanowano konferencję praktyczną - cykl prezentacji i warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez aktorów, reżyserów, terapeutów, autorów oryginalnych metod pracy z ciałem, głosem i dźwiękiem oraz specjalistów do spraw ekonomii, promocji i kształcenia liderów. Zajęcia adresowane są do aktorów i nieaktorów, osób tzw. pełno- i niepełnosprawnych, a także osób zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami. Wśród prowadzących znajdą się m.in.: Josette Bushell-Mingo (Silent Theatre, Szwecja), Martin Frys (Czechy), William Longden (Joy of Sound, Wielka Brytania), Zoja Mikotova (JAMU, Czechy), Natalia Popova (Teatr Krug, Rosja), Jana Pilátová (DAMU, Czechy) i Anna Zubrzycki (Polska). Swoje spektakle zaprezentują Teatr Krug, Projekt "Moment mal, bitte!", Teatr Ramba Zamba, Teatr Trochę Inny. W programie także koncert zespołu Na Górze z Rzadkowa. Projekt "Więcej niż teatr" zakończy się prezentacjami teatralnymi podczas Olimpiady Teatralnej organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Między 21 a 27 października 2016 wystąpią m.in. Compagnia Teatrale Pippo Delbono (Włochy), Monster Truck (Niemcy), VerTeDance (Czechy), Compagnie l'Oiseau-Mouche (Francja), Teatr 21 i Teatr CHOREA.

***

Wstęp na seminarium jest wolny.

Kuratorkami projektu są:

Jana Pilátová (Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego/Teatr 21) Magdalena

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji