Artykuły

Kraków. Gala 60-lecia Teatru Ludowego

Gala jubileuszowa Teatru Ludowego zaplanowana jest na sobotę. Podczas wieczoru zobaczymy wystawianą od maja "Wychowankę" Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

3 grudnia minęło 60 lat od otwarcia Teatru Ludowego w Krakowie. W ramach jubileuszu teatr przez cały listopad proponował widzom "60 spektakli na 6o-lecie", a bilety mogliśmy kupić znacznie taniej niż zazwyczaj. Była szekspirowska tragedia i fredrowska komedia serio, przedstawienia muzyczne i publicystyczne, recitale i spektakle obyczajowe, m.in.: "Amy. Klub 27", "Ballada o Nowej Hucie", "Błysk rekina", "Gąska", "Hamlet", "Hotel Babilon", "Kot w butach", "Królik Królik" czy "Mąż mojej żony". Teraz czas na główne obchody jubileuszu!

Gala jubileuszowa Teatru Ludowego zaplanowana jest na sobotę. Podczas wieczoru zobaczymy wystawianą od maja "Wychowankę" Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

- "Wychowanka" nie jest impresją na temat tekstu oryginalnego, lecz adaptacją zrobioną "po bożemu" - zachowawczo, bez prowokacji, bez zbędnych wizualizacji i krzyków, bez spiętrzonych, nadbudowanych znaczeń. Reżyser oddaje głos Fredrze, który z humorem zaprawionym gorzką ironią pokazuje obłudę i zakłamanie życia domowego - napisała o sztuce Marta Anna Zabłocka.

Dyrektor Teatru Ludowego Jacek Strama liczy, że na uroczystej gali pojawi się Franciszek Pieczka - aktor, który był w pierwszym zespole Ludowego, i na parę minut wcieli się w jedną z postaci. Na galę zostali zaproszeni również inni aktorzy z dawnych lat: Witold Pyrkosz, Ryszard Kotys, Wanda Swaryczewska, Eugenia Horecka.

Teatr Ludowy jest jedną z najmłodszych scen Krakowa. Zainaugurował swoją działalność 3 grudnia 1955 roku, wystawiając sztukę "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego. Pierwszym dyrektorem teatru została reżyserka Krystyna Skuszanka, która w ciągu kilku lat swej działalności, wraz z Jerzym Krassowskim oraz z Józefem Szajną, podniosła Teatr Ludowy do rangi jednej z najwybitniejszych i najbardziej interesujących scen dramatycznych w Polsce o wyraźnym obliczu filozoficzno-ideowym.

Sławomir Mrożek w "Echu Krakowa" napisał wówczas: - Na zakończenie niech mi wolno będzie wzruszyć się, że przyszło mi pisać recenzję z pierwszego przedstawienia pierwszego teatru zawodowego w pierwszym mieście socjalistycznym, i ucieszyć się, że przyszło mi pisać pozytywnie. Naprawdę, zły teatr - to smutek i klęska dla recenzenta. Najmłodszemu teatrowi życzę, w imieniu Redakcji, wszystkiego dobrego".

W grudniu przypadną jeszcze dwa inne jubileusze. 16 grudnia będziemy świętować 15-lecie obecności na scenie "Błysku rekina", w reżyserii Jerzego Fedorowicza, natomiast 19 grudnia odbędzie się wieczór z okazji 20-lecia funkcjonowania Sceny Pod Ratuszem. Szczegóły na stronie teatru: www.ludowy.pl.

JUBILEUSZ TEATRU LUDOWEGO

5 GRUDNIA

G0DZ. 18

TEATR LUDOWY - SCENA DUŻA

OS. TEATRALNE 34

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji