Artykuły

Rok Mozartowski. Koncerty, premiery, wystawy

W Austrii i innych krajach Europy odbywają się w piątek (27 stycznia) obchody mijającej właśnie 250. rocznicy urodzin genialnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzień urodzin muzyka jest także dniem oficjalnego rozpoczęcia Roku Mozartowskiego.

Piątkowe koncerty i uroczystości w mieście urodzin Mozarta - Salzburgu - rozpoczną Rok Mozartowski, który zakończy się 5 grudnia, w rocznicę jego śmierci.

W salzburskiej Akademii Mozarteum przemówią prezydent Austrii Heinz Fischer i dyrygent Nikolas Harnoncourt, wybitny interpretator muzyki Mozarta. Zagra tam słynna orkiestra Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Harnoncourta. Zespół ten wystąpi także wieczorem na uroczystej gali w teatrze Grosses Festspielhaus - tym razem pod batutą Riccardo Mutiego. Wśród solistów wystąpią m.in. sopranistka Cecilia Bartoli, skrzypek Gidon Kremer i pianistka Mitsuko Uchida. Bilety na ten koncert wykupiono już kilka miesięcy temu.

W tamtejszym Muzeum Carolino Augusteum można też od piątku oglądać wystawę "Viva! Mozart". Zaprezentowany będzie m.in. nieudostępniany dotąd oryginalny rękopis pierwszej kompozycji Mozarta - menueta, którego muzyk napisał w wieku pięciu lat, oznaczonego w katalogu dzieł muzyka numerem 1 (KV 1).

W Salzburgu zaplanowano na Rok Mozartowski ponad 4 tys. imprez: oper, koncertów, spektakli i wystaw. Trwa tam Międzynarodowy Tydzień Mozartowski (27.01-5.02.) z udziałem m.in. Harnoncourta, Daniela Hardinga, Rogera Norringtona i Daniela Barenboima. W weekend rozpocznie się także Festiwal Inauguracyjny Roku Mozartowskiego pod tytułem "Całe miasto jedną wielką sceną".

W wiedeńskim Mozarthaus (kamienicy przy ulicy Domgasse 5, gdzie mieszkał i tworzył kompozytor), na sześciu piętrach domu można oglądać ekspozycję odtwarzającą wiedeński okres życia Mozarta.

W stolicy Austrii działa od 8 stycznia główna Scena Mozartowska Wiednia, na której do końca roku będą prezentowane m.in. spektakle operowe. Jednym z nich będzie - w maju - premiera "Czarodziejskiego fletu" w reżyserii polskiego artysty Krystiana Lupy (pod batutą Daniela Hardinga).

Uroczysty koncert odbędzie się również w praskiej operze Stavovske Divadlo, gdzie miały miejsce prapremiery mozartowskich oper "Łaskawość Tytusa" i "Don Giovanni" - tę drugą będzie można zobaczyć w piątek m.in. w Opera de Paris, w inscenizacji popularnego austriackiego reżysera filmowego, Michaela Haneke.

Fragmenty oper, koncertów i symfonii genialnego Austriaka zostaną wykonane również podczas specjalnego koncertu w berlińskiej Operze Narodowej Unter den Linden.

15 czerwca rozpocznie się w Warszawie XVI Festiwal Mozartowski (potrwa do 26 lipca). To jedyna na świecie prezentacja wszystkich dzieł scenicznych Mozarta, którą corocznie od 1991 roku organizuje Warszawska Opera Kameralna.

Wiele stacji telewizyjnych, m.in. TVP Kultura, BBC, Arte, NHK i OFR, będzie emitowało w piątek koncerty, spektakle operowe, filmy dokumentalne i programy publicystyczne poświęcone Mozartowi. W Programie 2 Polskiego Radia muzyki austriackiego kompozytora będzie można słuchać przez cały weekend. Także popularna wyszukiwarka internetowa Google uczciła piątkową rocznicę, dodając na swoim logo graficzne akcenty w postaci peruki z czasów Mozarta i pięciolinii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji