Artykuły

Supraśl. Od jutra w Wierszalinie "Wziołowstąpienie"

Najnowsza sztuka Piotra Tomaszuka stylistyką ma nawiązywać do kultowych przedstawień Wierszalina. To także preludium do jubileuszu teatru.

Specyficzny klimat Pogranicza, ludowe wierzenia, mistycyzm, styk świata widzialnego i niewidzialnego - to tematy dobrze znane wiernym widzom supraskiego Teatru Wierszalin. Ponownie zawitają na tej scenie. W sztuce "Wziołowstąpienie" autorstwa Piotra Tomaszuka - twórcy legendarnego już teatru - pojawią się także szeptuchy, zamowy i zioła.

- Sztuka powstaje na podstawie mojego pamiętania dzieciństwa, którego część upłynęła na wsi.

Sąsiadką dziadków we wsi Trześcianka była szeptucha właśnie - opowiada Piotr Tomaszuk, który także reżyseruje przedstawienie. - Wierszalin zawsze interesował się i interesuje nadal eksploracją Podlasia. Pewną odmiennością, wyjątkowością, śmiesznością i tragicznością naszej historii, tutaj na Wschodzie. Szeptuchy jako część tego kolorytu czekały na wywołanie.

To teatralna opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, widzialnego i niewidzialnego, wiary i niewiary, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, medycynie ludowej, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca.

- Zioła, ziołolecznictwo w ogóle magia ziół, przyroda roślinna jest fantastycznym otoczeniem teatru Supraśla - mówi Tomaszuk. - Przywołujemy pewien świat, codzienność, w której można znaleźć momenty niezwykłe.

"Wziołowstąpienie" to wstęp do ważnego jubileuszy teatru - w przyszłym roku bowiem Wierszalin będzie obchodził 25-lecie istnienia. Sztuka swoją estetyką nawiązuje do takich przedstawień jak "Turlajgroszek" czy "Wierszalin. Reportaż o końcu świata", które uznawane są za kultowe. Poza tym rozsławiły zespół artystyczny z Supraśla na całym świecie.

- To przedstawienia rustykalne. Gdybym realizował wyłącznie takie to pewnie byłbym dyrektorem skansenu pod Białymstokiem - mówi Tomaszuk - Nie robiłem tylko takich spektakli. Poszukiwałem także tematów politycznych, ale i czysto artystycznych. Teatr polega na zdolności ciągłego zmieniania maski, twarzy.

W spektaklu zobaczymy aktorów, którzy obecnie są filarami Wierszalina: Rafała Gąsowskiego i Dariusza Matysa. Zagrają także młodzi: Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska i Sylwia Nowak. Na scenie ponownie zobaczymy także autora. Piotr Tomaszuk wcieli się w prof. Konstantego Organa-Szczątkowskiego. Premierowe spektakle wystawiane są od czwartku do poniedziałku o godz. 19. Bilety kosztują 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji