Artykuły

Lublin. I runie mur

To będzie historyczny dzień dla Lublina. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat przed placem dzisiejszego CSK, wcześniej Teatru w Budowie zniknie okalający go płot. Ale nie sam. Zburzą go mieszkańcy.

Choć do oficjalnego otwarcia CSK zostało jeszcze kilka miesięcy, centrum zaprasza na szereg wydarzeń, które mają przybliżyć widzom ideę instytucji. W najbliższą niedzielę po raz pierwszy od kilkudziesięciu la twidzowie będą mogli wejść na sąsiadujący z CSK plac.

Lublinianie wspólnymi silami zburzą płot który oddziela teren budowy od reszty miasta. - Tak jak mur berliński przez pół wieku dzielił Europę, tak dla nas ten plot był poprzeczką nie do przeskoczenia, symbolem czegoś nieosiągniętego, do czego nie mogliśmy się przez ryle lat nawet zbliżyć. Teatru w Budowie nie udało się ukończyć władzom PRL, potem kolejnym rządom i samorządom po transformacji. Dopiero teraz dopięliśmy swego i pozbywamy się kompleksów - mówi Barbara Wybacz z CSK. Na płocie widać już powstające specjalnie na tę okazję graffiti, które tworzą street artowcy z grupy Magnifico. Zaprosili oni także twórców z całej Polski, a także z Ukrainy. Wspólnie tworzą graficzną historię Teatru w Budowie, która pokaże drogę,jaką przeszła inwestycja do momentu finalnego.

Kolejnym punktem wydarzenia będzie odsłonięcie tablicy z nową nazwą placu. Najprawdopodobniej będzie to "Plac Teatralny". Na fasadzie budynku CSK zobaczymy także multimedialne widowisko, które ma przybliżyć mieszkańcom idee przyświecające powstającemu Centrum Spotkania Kultur. - Będzie to pierwsza generalna próba możliwości multimedialnej fasady. Zobaczymy muzyczno-graficzną prezentację, która pokaże naszą instytucję i jej historię w kontekście najważniejszych wydarzeń historyczno-politycznych XX wieku - dodaje Wybacz.

W poniedziałek natomiast CSK zaprasza mieszkańców do środka. Pierwszy projekt artystyczny, który odbędzie się w niedokończonych jeszcze wnętrzach Centrum Spotkania Kultur, przypomina o rocznicy 250-lecia powstania teatru powszechnego w Polsce, jednocześnie nawiązuje do uniwersalnego przesłania niekończącej się historii "Teatru w Budowie". W różnych przestrzeniach gmachu wystąpią z osobistymi interpretacjami tytułowego pytania "Jak budować teatr?" twórcy, którzy w sposób materialny i symboliczny mierzyli się z tym tematem. Wystąpią: Krystyna Janda, Tomasz Karolak, Jan Klata, prof. Jerzy Limon, Maciej Nowak, Jacek Poniedziałek, Włodzimierz Staniewski, Michał Zadara. Wszyscy opowiedzą o budowie teatru w ich życiu, w sposób nieoczywisty wciągając publiczność w proces twórczy. Swoją obecność zaznaczą również osobowości świata kultury związane z naszym regionem. Ich wypowiedzi, w formie nagrań, będą wplecione w kanwę spektaklu. W tej formie pojawią się: Leszek Mądzik, reżyser, założyciel Sceny Plastycznej KUL, Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie, Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN oraz autor projektu architektonicznego CSK Bolesław Stelmach i Piotr Franaszek, dyrektor CSK w Lublinie.

***

Upadek Muru Lubelskiego w niedzielę 22 listopada na placu przed CSK o godz. 17. Wstęp wolny

Jak budować teatr?" w poniedziałek 23 listopada o godz. 18 w CSK. Wstęp na bezpłatne zaproszenia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji