Artykuły

Warszawa. Pokaz "Kalkwerku" Krystiana Lupy w NInA

8 listopada o godz. 19 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu "Kalkwerk" Krystiana Lupy według prozy Thomasa Bernharda. Ta propozycja wygrała w głosowaniu publiczności, organizowanym cyklicznie w ramach akcji "Kino na głosy".

Akcja "Kalkwerku" rozgrywa się w starym nieczynnym wapienniku, mającym odstraszać potencjalnych intruzów, zasłoniętym murem wysokich krzewów. Ta izolacja ma sprzyjać, zdaniem głównego bohatera Konrada, koncentracji i pracy twórczej - eksperymentom ze słuchem, a w konsekwencji opracowaniu naukowego studium. Świadkiem zmagań Konrada jest jego kaleka żona - ubierana przez niego, czesana, traktowana jak lalka, bezustannie poddawana eksperymentom dźwiękowym. W nocy z 24 na 25 grudnia Konrad zabija żonę. Rozpoczyna się śledztwo. Poznajemy relacje osób należących do wąskiego kręgu znajomych Konrada, ale sprężyną całego spektaklu jest przede wszystkim charakterystyczny dla stylu Bernharda hipnotyczny monolog głównego bohatera.

Spektakl polską premierę miał 7 listopada 1992 roku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Rejestracja odbyła się w 1998 roku w tym samym teatrze. Spektakl, określony przez krytykę mianem wielkiego traktatu metafizycznego, zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu (1993) i został ogłoszony najlepszym spektaklem 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (1998). Andrzej Hudziak, odtwórca głównej roli, otrzymał nagrodę im. Zelwerowicza, przyznawaną przez miesięcznik "Teatr".

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji