Artykuły

Szczecin. W Kanie akcja Gość/Inność

15 października, w Dzień Solidarności z Uchodźcami, Ośrodek Teatralny Kana przy wsparciu Refugees Szczecin zaprasza na spotkanie z dr Fuadem Jommą , Kurdem z Syrii, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Temat spotykania Innego (kogoś z innej kultury, innej religii, wyznającego inny system wartości) od wielu lat jest jednym z najważniejszych zagadnień, którym zajmujemy się jako Ośrodek Teatralny. On stanowi ideową podstawę wielu naszych projektów, w tym realizowanego od kilkunastu lat festiwalu Spoiwa Kultury, na którym gościliśmy do tej pory artystów z kilkudziesięciu krajów świata.

Jednocześnie wielokrotnie staraliśmy się zwracać uwagę na problemy i los ludzi, którzy z powodów politycznych, społecznych, ekonomicznych są wykluczani, krzywdzeni, zmuszani do opuszczenia swoich domów, pozbawiani prawa do własnej kultury, tradycji i języka. Także tych, których życie jest zagrożone przez wojny, konflikty, reżimy, kataklizmy. Podczas realizowanych przez nas wydarzeń sami organizowaliśmy lub oddawaliśmy przestrzeń dla organizacji zbiórek wspierających m.in. mnichów buddyjskich - uciekinierów z Tybetu, ofiary trzęsienia ziemi w Japonii, mieszkańców Kijowa demonstrujących na Majdanie, uchodźców z Czeczenii, cywilne ofiary wojny w Syrii. Staraliśmy się rozmawiać o kulturach i narodach, które walczą o swoją tożsamość: Jakutach, Ewenkach, Tuaregach, Czeczenach, Romach, Ormianach, Kurdach. Zapraszaliśmy artystów, którzy wypowiadali się w sposób bardzo określony na trudne i niewygodne tematy. Już dwa lata temu - w kontekście zarówno Festiwalu jak i długofalowej działalności Ośrodka - pojawiło się hasło GOŚĆ/INNOŚĆ.

Dzięki tym doświadczeniom zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo skomplikowane są procesy, którym wszyscy podlegamy i jak trudno jest o porozumienie w sytuacji, gdy górę bierze lęk, poczucie zagrożenia, frustracja i spowodowana tym agresja. Poznając dramatyczne nieraz biografie konkretnych osób, których losy zostały złamane przez sytuacje tak skrajne jak wojna, zaczęliśmy jeszcze mocniej rozumieć, że ludzka empatia i solidarność, dostrzeżenie w kimś drugim nie obcego, tylko drugiego człowieka, może zmienić/uratować czyjeś życie.

Oczywiste jest, że solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów. Oczywiste jest również, że zdajemy sobie sprawę ze skali problemów, które wywołuje tak masowy napływ uchodźców do Europy. W oczywisty sposób niepokoi nas fakt, jakiego typu emocje ujawniają się obecnie w nas wszystkich i jakim językiem je wyrażamy.

Dlatego podpisując się pod wspólnym apelem w ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami podpisujemy się także pod podstawowymi sformułowanymi w nim pytaniami: Czego nie wiemy? Czego i dlaczego się boimy? Jak pomagać? I nie są to pytania, na które od razu znajdziemy łatwe odpowiedzi.

Zapraszając Państwa na spotkanie z dr. Fuadem Jommą, który odbędzie się 15 października, a także na kolejne planowane przez nas wydarzenia, zapraszamy do kontynuacji rozmowy, którą rozpoczęliśmy już dawno, a która jest teraz - naszym zdaniem - szczególnie potrzebna.

Chcemy przede wszystkim spróbować zrozumieć, co się dzieje w nas i wokół nas, jakie są przyczyny i jakie konsekwencje procesów, które zachodzą, jak szukać wspólnych i systemowych rozwiązań, które nie będą prowadziły do eskalacji konfliktu. Jak nie stawiać murów, a jednocześnie zachować poczucie bezpieczeństwa. Jak budować mosty.

Fuad Jomma - doktor politologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, z pochodzenia Kurd z Syrii, prowadzi badania naukowe nad problematyką tożsamości politycznej i społeczno-kulturowej Bliskiego Wschodu.

**

AKCJA: GOŚĆ - INNOŚĆ

od godz. 10.00 do 22.00, Teatr Kana

Uważamy, że najważniejsze w tej chwili są wymierne działania, które mogą pomóc konkretnym ludziom. Dlatego chcielibyśmy w tym dniu włączyć się również w akcję "Gość - Inność" zainicjowaną przez autorkę bloga Family Without Borders - Rodziny Bez Granic, Annę Alboth, która prowadzi zbiórkę śpiworów dla uchodźców docierających do Berlina. Dzięki jej inicjatywie, poprzedzonej osobistym wpisem: http://thefamilywithoutborders.com/pl/akcja-gosc-innosc-pomoz-uchodzcom-2015-09-09/, udało im się już zebrać 1500 śpiworów, które podarowali ludzie z kilkunastu polskich miast. Zbiórka prowadzona jest nadal - oprócz śpiworów potrzebne są także małe opakowania kosmetyków (szampony, żele, pasty, małe - bo łatwe w transporcie, uchodźcy noszą ze sobą cały dobytek), pieluchy jednorazowe, mokre chusteczki, torby i plecaki oraz, jeśli ktoś posiada, a zdarza się, że tak - książki po arabsku lub persku. Do osób, które włączą się w akcję Anna Alboth kieruje także prośbę:

Ale poproszę Was o jeszcze jedno. O włożenie do śpiwora kartki, pocztówki, wiadomości. Napiszcie jedno zdanie, albo co czujecie. Albo czego się boicie. I koniecznie podpiszcie: Kasia, Krysia, Zbyszek z POLSKI. Zróbcie to z babcią, córką czy kumplem, pogadajcie przy okazji.

Śpiwory i inne rzeczy można przynosić do Teatru Kana w dniu 15 października od godz. 10.00 do 22.00

**

SPOTKANIE Z FILIPEM PRZYTULSKIM

godz. 13.00 Kluboksięgarnia Badet, ul. Modra 118

Filip Przytulski jest doktorantem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, a także jednym z organizatorów manifestacji "Uchodźcy mile widziani" w Szczecinie, członkiem nieformalnej grupy Refugees Szczecin.

Spotkanie połączone z prezentacją zdjęć dotyczyć będzie dwumiesięcznej podróży, jaką wraz z pięcioma (a następnie trzema; dwie osoby z Turcji wróciły do Polski) znajomymi podjęliśmy nad Zatokę Akaba w wakacje roku 2008. Wyjechaliśmy ze Szczecina, poruszaliśmy się pociągami, autobusami, busami, wiele kilometrów pokonaliśmy autostopem. Droga wiodła przez Ukrainę, Rumienię, Bułgarię, Turcję, Syrię, Liban, Jordanię; i z powrotem. Syria wywarła na nas największe wrażenie, przede wszystkim z powodu jej egzotyki, a jednocześnie niezwykłej gościnności i otwartości mieszkańców. Odwiedziliśmy wiele miejsc i miast, śpiąc u zapraszających nas ludzi, mieliśmy zatem okazję poznać zwyczaje, mentalność, zachowania Syryjczyków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji