Artykuły

Szydłowski z rozmachem wkracza do Nowej Huty

Wydarzeniem obchodzonego od piątku do niedzieli Święta Miasta Krakowa okazało się plenerowe widowisko "Aleja nadziei - odrodzenie" w centrum Nowej Huty. Stało się tak mimo chuligańskiego wybryku, który na czterdzieści minut przerwał grę świateł, obrazów i dźwięków.

Bartosz Szydłowski, autor scenariusza i reżyser widowiska postanowił połączyć ze sobą emitowane na wielkim ekranie opowieści mieszkańców Nowej Huty o ich marzeniach i codziennych pasjach, z architekturą tej dzielnicy - socrealistyczną, ale odwołującą się do elementów renesansowych. Na szarych ścianach domów przy alei Róż, przy akompaniamencie doskonale dobranej muzyki, przesuwały się kolorowe obrazy wielkich mistrzów renesansu: Leonarda da Vinci, Botticellego, Rafaela, Michała Anioła. Wyświetlane z potężnych reflektorów dawały wyjątkowy efekt, zamieniając aleję Róż w porywający świat wyobraźni łączący epokę odrodzenia ze współczesnością Nowej Huty, nadając jej nowego blasku. Kilka tysięcy widzów ze zdumieniem zobaczyło, że nowohucka aleja doskonale nadaje się do tego rodzaju artystycznych wydarzeń.

Niestety, w trakcie spektaklu ktoś przeciął siekierą kabel zasilający projektory i telebim. Prawdopodobnie zrobił to któryś z pseudokibiców, którzy pojawili się wśród widowni gwiżdżąc i pokrzykując.

Trzeba było aż czterdziestu minut, aby usunąć awarię i ruszyć z przerwanym spektaklem. Czas oczekiwania wypełniała muzyką hutnicza orkiestra. - Zwyciężyła jednak nadzieja! Mimo długiej przerwy i padającego deszczu sporo widzów pozostało, aby obejrzeć nasze widowisko do końca. Dziękujemy im za to - mówi w imieniu twórców spektaklu Bartosz Szydłowski ze Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia. Zapewnia, że nie zrezygnuje z projektów kulturalnego ożywienia Nowej Huty. Piątkowe widowisko było pierwszym artystycznym przedsięwzięciem Łaźni, która do hutniczej dzielnicy przeniosła się z krakowskiego Kazimierza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji