Artykuły

A i B

Widowisko Harveya Sarnera, współczesnego pisarza amerykańskiego żydowskiego pochodzenia. Przedstawia spotkanie dwóch osobistości naszego wieku: gen. Władysława Andersa i Menachima Begina.

Obaj żołnierze i politycy nie spotkali się, chociaż ich znajomość byłaby możliwa. .

Menachim Begin (Menachim Wolfowicz), premier Izraela w latach 1977-1983, urodził się w Brześciu litewskim w 1913 roku. W czasie studiów związał się z Międzynarodową Organizacją Syjonistyczną stając się jednym z jej przywódców. We wrześniu 1939 roku uciekł do Wilna, tam został aresztowany przez władze sowieckie i zesłany na Syberię. W 1941 roku trafił do armii Andersa, którą opuścił w 1942 podczas pobytu II Korpusu w Palestynie. W latach 1943-1948 dowodził partyzanckim ugrupowaniem walczącym o utworzenie na terenie Palestyny niezawisłego państwa żydowskiego. Potem był deputowanym do Knesetu i przywódcą partii Likud.

W sztuce Sarnera bohaterowie spotykają się w Londynie w roku 1946 podczas defilady zwycięzców. II wojny światowej. Między nimi zaś toczy się dramatyczna rozmowa o ideologii, polityce i wzajemnych stosunkach narodów polskiego i żydowskiego. Czasem ostra wymiana zdań dotyka bolesnych faktów niedawnej historii, ale doprowadza do zlikwidowania uprzedzeń i symbolicznego pojednania obu stron.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji