Artykuły

Bogumił Kobiela (1931-1969)

Katowice obchodzą w tym roku 150. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji Gazeta Wyborcza - Katowice przypomina 150 osób, które w życiu miasta odegrały znaczącą rolę. Dzisiaj aktor teatralny i filmowy, reżyser.

Bogumił Kobiela urodził się w Katowicach. Ukończył katowickie Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika. Mieszkał przy ul. Poniatowskiego. W latach 1949-1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, a następnie zaangażował się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Razem ze Zbigniewem Cybulskim występował w studenckim teatrzyku Bim-Bom - pisał teksty, reżyserował i grał.

W 1960 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie występował na scenie Teatru Ateneum. Grał też w kabaretach Dudek i Wagabunda.

Od 1966 r. do końca życia związany był z Teatrem Komedia. Potrafił znakomicie nawiązać kontakt z publicznością.

Największą popularność zyskał, grając w filmach. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji, takich jak Jan Piszczyk w "Zezowatym szczęściu". Zagrał też m.in. w filmach "Awantura o Basię", "Inspekcja pana Anatola", "Wszystko na sprzedaż", "Kobiela na plaży", "Małżeństwo z rozsądku" i "Człowiek z M-3".

Występował w serialu "Wojna domowa" i w Teatrze Telewizji. Był przede wszystkim aktorem komediowym. Zmarł w Gdańsku w wyniku wypadku samochodowego. W Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim w 2010 r. odsłonięto jego popiersie.

Własne propozycje katowiczan 150-lecia możecie przysyłać mailowo na: listy@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Kopernika 26, 40-064 Katowice, z dopiskiem "Katowiczanin 150-lecia"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji