Artykuły

Tyczyn. Trwają warsztaty "Lato z fasonem"

- Teatr jest idealnym medium do rozstrzygnięcia sporu na temat własnego ja. Wspólnie szukamy teatralnych środków dla naszych wniosków - twierdzi Zakia Cieślicka-Majka z CDKiIT w Tyczynie, gdzie odbywają się warsztaty "Lato z fasonem" dla dzieci i młodzieży w ramach programu "Lato w teatrze".

Skąd pomysł na "Lato z fasonem"? - Od pięciu lat nie oglądam telewizji i przez ten czas widzę jak bardzo zmalały moje potrzeby konsumpcyjne. Media bombardują nas z każdej strony reklamami, mówią, że najważniejszy jest wygląd image. Ostatnia popularność blogerek modowych pokazuje, iż "mieć" zaczyna górować nad "być". Niestety taki właśnie przekaz trafia do młodzieży. Ukrywają swoje ja, prawdziwość i wyjątkowość pod maską wizerunku. Stąd właśnie nasz pomysł na to, by pokazać uczestnikom, że to właśnie oni jako "oni" są prawdziwą wartością i że maja prawo być sobą zawsze i wszędzie - mówi Zakia Cieślicka-Majka, specjalista ds. dziedzictwa kulturowego w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie.

Według niej fason to nie tylko krój czy ubiór, ale również stan umysłu.

- Dlatego postanowiliśmy podjąć temat poszukiwań własnego ja. We wszystkich grupach odpowiadamy na pytania: Jak siebie widzimy? Jaki wpływ ma na nas wygląd zewnętrzny drugiego człowieka? Czy nasz wizerunek to maska? Czy we współczesnym świecie jest miejsce na oryginalność? Teatr jest idealnym medium do rozstrzygnięcia sporu na temat własnego ja. Wspólnie szukamy teatralnych środków dla naszych wniosków - dodaje Cieślicka-Majka.

Inspiracją dla prowadzących warsztaty są baśnie J.H. Andersena, w szczególności: "Nowe szaty cesarza", Antoine Saint Exepury: "Mały Książe", J.D. Salinger: "Buszujący w zbożu" oraz filmy: "Buntownik z wyboru", "Diabeł ubiera się u Prady", czy "Billy Elliot".

W zajęciach uczestniczą dzieci w wieku od 6,5 lat do 18 lat - głównie z Tyczyna, Rzeszowa, Hyżnego, a nawet z Warszawy. Dzieci pracują w grupach: aktorsko-scenograficzno-muzycznej oraz modowo-dziennikarskiej. W ramach warsztatów dziennikarskich uczestnicy programu "Lato z fasonem" mają możliwość poznania pracy dziennikarza modowego, tworzą sesje fotograficzne, przygotowują krótki spot reklamowy, prowadzą bloga projektu. Odwiedzą także redakcję gazety Day&Night.

- Doceniam bardzo duże zaangażowanie dzieci w prace nad spektaklem. Jestem pod dużym wrażeniem ich kreatywności i pomysłowości - twierdzi Mateusz Mikosz, instruktor zajęć muzycznych.

- Mnie najbardziej cieszy to, że współczesne dzieci i młodzież pomimo wielu modnych atrakcyjnych alternatyw spędzania wolnego czasu wciąż wybierają teatr. Proszę mi wierzyć są to niezwykle wybitne jednostki. Teatr jest wymagającym medium, potrzeba wiele energii i wysiłku, żeby sprostać aktorskim zadaniom. A oni chcą walczyć i próbować, a to oznacza, że nasza praca instruktorska odnosi sukces - mówi prowadząca zajęcia aktorskie Ewa Mrówczyńska.

Z kolei Krzysztofa Palucha, instruktora zajęć scenograficznych zaskakuje to, że uczestnicy, z którymi pracował w poprzednim roku w Tyczynie, wrócili w tym roku. - Mało tego, pamiętali moje wcześniejsze uwagi, przez co mogli podjąć teraz trudniejsze wyzwania. Fascynuje mnie to, że pierwsze nieśmiałe kroki dzieci zmieniają się w trakcie procesu tworzenia i na koniec sami uczestnicy są zaskoczeni efektem swoich osiągnięć. Nie jest to tylko moje wrażenie, rozmowy z rodzicami potwierdzają je, często mówią o tym, że dzieciaki wykorzystują nabyte zdolności manualne w życiu codziennym - dodaje instruktor.

- Duże pokłady talentów drzemią w tych naszych dzieciakach. Np. dzieci z grupy najmłodszej mimo wieku od 6,5 do 10 lat same wykonały kostiumy do spektaklu finałowego. I proszę mi wierzyć podejrzewa, że nawet projektantka Vivienne Westwood pozazdrościła by im kreatywności. Te same dzieciaki napisały tekst piosenki którą śpiewa "Modotwór", stworzyły do niej podkład, który wygrywają na plastikowych butelkach. Kolejna grupa interpretuje piosenkę Pink Floyd "Another Brick in the Wall" w taki sposób, że czuje się ciarki na plecach. Z kolei ci najstarsi uczestnicy są bardzo świadomi tego czego chcą się nauczyć, więc podczas warsztatów szlifują np. śpiew na głosy, a jeżeli chodzi o aktorstwo to z takim zapałem podchodzą do warsztatów, że za każdym razem jak na nich patrzę, cieszę się, że cały czas udaje się nam podejmować działania edukacji teatralnej Tyczynie - dodaje Cieślicka-Majka.

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji