Artykuły

Wrocław. Sztuki wizualne i performance w programie ESK 2016

Wystawa prezentująca kulturowe zróżnicowanie Wrocławia w XVI i XVII w., projekt artystycznej aranżacji miejskich podwórek oraz widowisko przedstawiające historię miasta w XX w. to niektóre wydarzenia z dziedziny sztuk wizualnych i performance, zaplanowane w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jednym z kluczowych wydarzeń z obszaru sztuk wizualnych ma być ekspozycja zatytułowana "Wrocławska Europa". Będzie to prezentacja kulturowego zróżnicowania i potęgi politycznej Wrocławia i Śląska w XVI i XVII w.

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia chcą przypomnieć postać i twórczość Bartłomieja Strobla (1591 - ok. 1647), jednego z najwybitniejszych malarzy śląskich. Na ekspozycji będzie również prezentowana postać biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda (1613-1655), pochodzącego z panującej wówczas w Rzeczypospolitej dynastii Wazów.

W ramach programu sztuk wizualnych w 2016 r. we Wrocławiu będzie prezentowana również twórczość artystów baskijskich (baskijskie San Sebastian obejmie tytuł ESK 2016 wraz z Wrocławiem). Taki charakter będzie miała m.in. wystawa prac rzeźbiarza Eduarda Chillidy, jednego z najważniejszych artystów hiszpańskich drugiej połowy XX w.

We Wrocławiu w ramach ESK będzie również prezentowana kultura i sztuka dawnego Lwowa. To m.in. wystawa przedstawiająca tamtejszą awangardę z pierwszej połowy XX w. W 2016 r. w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się również specjalna edycja festiwalu Ostrale, który tradycyjnie odbywa się w Dreźnie. To całościowa prezentacja współczesnej sztuki niemieckiej.

Interesującym projektem o wymiarze nie tylko kulturalny, ale również społecznym, jest rozpoczęte w tym roku przedsięwzięcie pod nazwą "Wejście od Podwórza". To projekt zakładający artystyczną aranżację kilkudziesięciu zaniedbanych wrocławskich podwórek.

- To jeden z największych i najambitniejszych projektów w ramach sztuk wizualnych. Artyści zaproszeni do współpracy w danej przestrzenie będą działać razem z mieszkańcami. Ma to uzmysłowić mieszkańcom, że mogą mieć wpływ na kształt swojego najbliższego otoczenia - podkreślił Michał Bieniek, kurator ESK odpowiedzialny za sztuki wizualne.

Ceremonie otwarcia i zamknięcia ESK 2016 będą utrzymane w konwencji dużych spektakli performance. "Przebudzenie" to tytuł przedstawienia, które zostanie zrealizowane 17 stycznia i zainauguruje obchody ESK w Wrocławiu.

"Cztery Duchy: Duch Wielu Religii, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi przebudzą się w czterech dzielnicach Wrocławia i ruszą w stronę rynku. Po drodze opowiedzą swoje historie i wyjaśnią, dlaczego spotkały się właśnie tego dnia" - napisali o tym spektaklu jego twórcy.

Z kolei 11 czerwca zaplanowano realizację spektaklu performance pt. "Flow". Punktem centralnym tego projektu ma być rzeka Odra. Wokół niej stworzono historię o budowie, zniszczeniu i odbudowie Wrocławia w XX w.

- To spektakl przygotowywany dla 150 tys. widzów, jego częścią będzie symfonia napisana przez kompozytorów z Niemiec, Czech, Izraela i Polski, czyli nacji, które są związane z historią Wrocławia - powiedział brytyjski reżyser Chris Baldwin, który przygotowuje program ESK w zakresie sztuki performance.

Z kolei 17 grudnia odbędzie się spektakl zamykający obchody ESK, któremu nadano tytuł "Niebo". Będzie to widowisko złożony z motywów, które zostały wykorzystane w poprzednich projektach performance.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji